^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
5
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

JESIENNY TERMIN STOSOWANIA NAWOZÓW NATURALNYCH NA GRUNTACH ORNYCH.

nawozy naturalne na gruntach ornych 2Źródło: www.strefaagro.pl

Stosowanie nawozów, w uprawach roślin przez rolników, jest bardzo ważnym zabiegiem mającym na celu zwiększenie wysokości plonów, żyzności gleb oraz polepszenie właściwości fizykochemicznych gleby. To wszystko przyczynia się do wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Należy je stosować zgodnie z wymogami oraz w wyznaczonych terminach.

Terminy stosowania nawozów naturalnych na gruntach ornych.

Zgodnie z obowiązującym od 12 lutego 2020 roku „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu” – tzw. program azotanowy – stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych dla województwa śląskiego (Rysunek 1) odbywa się w następujących terminach:

  • -  nawozy naturalne płynne (gnojówka i gnojowica) oraz azotowe mineralne stosuje się w terminie od 1 marca do 25 października (gminy objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do „Programu działań”), oraz od 1 marca do 15 października (gminy objęte wykazem stanowiącym załącznik nr 2 do „Programu działań”);
  • -  nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot ptasi) stosuje się na gruntach ornych w terminie od 1 marca do 31 października.

mapa woj śląskiego

Rys.1.: Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Zasada Wzajemnej Zgodności.

Jednakże, od wyżej wymienionych zasad, zgodnie z przepisami rozdziału 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020r. (Dz.U. z 2020 r. poz.243), możliwe są odstępstwa w następujących sytuacjach:

  • - w przypadku specyficznych warunków pogodowych, na przykład wystąpienia suszy lub nadmiernego uwilgotnienia gleby, termin stosowania nawozów wydłuża się do 30 listopada.
    W tym przypadku rolnik sam określając potrzebę stosowania nawozów oraz warunki pogodowe, nie musi przygotowywać specjalnych dokumentów związanych z zaistniałymi sytuacjami;
  • -  w przypadku zakładania upraw jesienią, gdy późno zostały zebrane buraki cukrowe, kukurydza, przedplon czy późne warzywa, termin stosowania nawozów wydłuża się do końca jesieni. W tej sytuacji, stosując nawóz należy pamiętać, że:
  • 1. Dopuszczalna dawka azotu, nie może przekroczyć 30kg N/ha w przypadku wieloskładnikowych nawozów;
  • 2.   Konieczna jest szczegółowa dokumentacja zastosowanych nawozów, terminu stosowania nawozu, terminu zbioru, dawki oraz terminu siewu jesiennej uprawy.

Podsumowywując, stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych w wyjątkowych sytuacjach, może odbywać się w nieco późniejszych terminach.

Źródło: Opracowano na podstawie materiałów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.