^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Modernizacja gospodarstw rolnych – dofinansowanie na nowych zasadach

modernizacja gospodarstw

Z uwagi na czas przełomowy we Wspólnej Polityce Rolnej zmienią się procedury przyznawania dofinasowania na Modernizację gospodarstw rolnych. Gospodarze będą dysponować większym zasobem czasu, ale nastąpi też zmiana w kolejności przyznawania dotacji.

MRiRW przesłało do konsultacji przesłało projekt rozporządzenia dotyczący regulacji zmian w przyznawaniu dofinasowania PROW na Modernizację gospodarstw rolnych. Zmiana wynika głównie z wprowadzenia okresu przejściowego do Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne 2 lata.

Jakie zmiany?

  1. Więcej czasu na otrzymanie dofinansowania na Modernizację gospodarstw rolnych

Dotacje przyznaje się rolnikowi według obecnego prawa, jeśli wykonanie zakresu rzeczowego, w tym poniesione koszty kwalfikowane operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową, nastąpi nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r. Jednak zmiany zachodzące w Wspólnej Polityce Rolnej chcą wydłużyć czas o 2 lata. W ramach dofinansowania gospodarze będą mieli czas skorzystać z pomocy w terminie do 30 czerwca 2025.

  1. Zmiana w kolejności przyznawania dofinansowania
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła ogłosić nabór wniosków w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych więcej niż jednego obszaru a–d, w tym samym terminie,
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi proponuje w takim układzie kolejność przyznawania dotacji:
  • obszar A – rozwój produkcji prosiąt,
  • obszar C – rozwój produkcji bydła mięsnego,
  • obszar B – rozwój produkcji mleka krowiego,
  • obszar D – zakup maszyn rolniczych i wprowadzanie innowacji w rolnictwie.

Taka kolejność wynika przedewszystkim z tego, że resort rolnictwa chce wesprzeć polską produkcję prosiąt, ponieważ nasze rolnictwo „cierpi” z powodu dostępu na polskim rynku do dużych, wyrównanych i wysokojakościowych prosiąt. Produkcja charakteryzuje się dużymi wymaganiami, co dostosowania budynków. Dotychczasowe efekty operacji były nie wystarczające- podpisano 243 umowy i zrealizowano 158 operacji na dzień 31.12.2020r.

Drugie w kolejności będą przyznawane dotacje na rozwój produkcji bydła mięsnego. Wynika to z faktu, że wielu obecnych producentów trzody chlewnej ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa ASF w Polsce myśli o produkcji opasów jako alternatywy wobec chowu świń. W obszarze C z dofinansowania do końca 2020 skorzystało 533 rolników i zrealizowano 301 operacji.

Obszar D- dotacje na zakup maszyn rolniczych ma ogromny potencjał i wielu rolników z niego korzysta, więc dotacje na ten cel będą przyznawane dopiero po zapewnieniu finansowania dla operacji realizowanych w obszarach A, B i C.

Wspólny limit- bez podziału na regiony

MRiRW chce zlikwidować podział limitów na dwie odrębne listy mazowieckie i pozostałe regiony i połączyć te limity. Ma to na celu lepsze wykorzystanie dofinansowania z PROW.

Z dotacji skorzystało obecnie 30 tys. gospodarzy i przyznano 2mld euro. Obszar D cieszy się największym zainteresowaniem.

Źródło:

www.tygodnikrolniczy.pl

zdj.www.bing.com/images