To gatunek grzyba odpowiedzialnego za chorobę zwaną czerwoną gruzełkowatością. Rozprzestrzenia się ona szybko na roślinach nie pielęgnowanych, często na starszych gałęziach.
Poprzez uszkodzoną korę do tkanek rośliny przedostają się zarodniki. Grzybnia rozrasta się wewnątrz drewna wydzielając trucizny powodujące obumieranie gałęzi. Na korze ukazują się dobrze widoczne czerwonawe pęcherzyki wielkości 2-3 mm (niczym główki od szpilek) z zarodnikami, które roznoszone są przez wiatr i deszcz. Kora w miejscu występowania grzyba staje się brunatna. Patogen rozrasta się do drewna, które też brunatnieje.
Zarodniki zakażają gałęzie drzew i krzewów liściastych zasychających, zaatakowanych przez mróz lub inne pasożyty. Następnie dojrzałe zarodniki przenoszą się z zarażonego pędu na inne zdrowe. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja infekcji tym grzybem także zdrowych roślin.
Gruzełek atakuje drzewa i krzewy owocowe oraz krzewy ozdobne. Często spotykany na porzeczkach i agrestach. Szczególnie podatne na atak tego grzyba są oliwniki, magnolie i klony.
Ze względu na szybkie przenoszenie się zarodników, co ma miejsce wiosną a później i w sezonie wegetacyjnym, należy działać:
- przeprowadzamy lustracje
- przy prześwietleniu krzewów i drzew zimą i wczesną wiosną należy bezwarunkowo usunąć te zeschnięte i chore. Odciętych gałęzi nie należy odkładać w kąt ogrodu. Najlepiej spalić. Zainfekowane części rośliny trzeba wyciąć aż do ich podstawy, pozostawiając tylko zdrowe gałęzie i pędy. Krzewy przycina się ostrym sekatorem w bezdeszczowy dzień, aby nie rozprzestrzenić grzyba po zdrowych pędach. Uschnięte gałęzie należy wycinać w miejscach, gdzie drewno jest zdrowe, rany po cięciu posmarować środkiem (specjalne maści sadownicze).
Nie można zwalczyć chemicznie.
Źródło:Mój piękny ogród 1/98, www. zielonyogrodek
zdj. internet