^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Relacja z konferencji borówkowej

1 baner

W dniu 17 października 2014 roku w Oddziale Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie odbyła się konferencja szkoleniowa poświęcona uprawie borówki wysokiej. Pomimo, że powierzchnia uprawy borówki wysokiej systematycznie wzrasta, borówka jest gatunkiem ciągle jeszcze mało znanym. Wzrastające zainteresowanie gatunkiem i potrzeba zgłębiania wiedzy o uprawie i pielęgnacji borówki, skłoniła Dział Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa do zorganizowania szkolenia technologicznego w tym zakresie. Celem spotkania było przekazanie praktycznej wiedzy na temat uwarunkowań uprawy i sposobu prowadzenia plantacji. W szkoleniu uczestniczyło ponad 60 osób.

Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony producentów, jak i osób zainteresowanych założeniem uprawy.

 

Szkolenie otworzył Pan Stanisław Gardoń zastępca dyrektora naszego Ośrodka. W swoim wystąpieniu przedstawił główne priorytety działań doradczych Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wynikające z potrzeb rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

2otwarcie szkolenia

Pan Bohdan Koziński z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach omówił podstawowe kwestie związane z zakładaniem plantacji, wyborem odmian, nawożeniem, ochroną przed chorobami i szkodnikami oraz cięciem i pielęgnacją krzewów. Prelegent zwrócił uwagę na ograniczone możliwości ochrony chemicznej borówki. Borówka należy do grupy roślin małoobszarowych. W utrzymaniu zdrowotności uprawy borówki duże znaczenie ma prawidłowa agrotechnika uprawy i wybór odmiany. Poprawne przygotowanie pola przed sadzeniem, zapewnienie właściwego odczynu gleby i odżywiania roślin, niedopuszczanie do nadmiernego zagęszczania krzewów, usuwanie chorych i obumarłych pędów oraz owoców, w których zimują różne formy rozwojowe grzybów, to podstawowe profilaktyczne zabiegi ochronne w uprawie tego gatunku. Wykładowca stwierdził, że wybór odmiany do produkcji powinien opierać się na wnikliwej ocenie wielu cech użytkowych i jakościowych odmiany, m.in.: wytrzymałości na mróz, wczesności kwitnienia i pory dojrzewania owoców, podatności na choroby, plenności. Równie ważny jest terminu rozpoczynania wegetacji oraz parametry owoców.

3wykład B.koziński

Ofertę odmian do produkcji towarowej i amatorskiej przedstawił Marcin Wyka reprezentujący znane rodzinne Gospodarstwo Ogrodnicze Kusibab-Wyka, specjalizujące się m.in.w produkcji sadzonek borówki wysokiej. Podczas wystąpienia zaprezentował nowości odmianowe borówki. Uczestnicy szkolenia zostali otrzymali katalog odmian, aby lepiej zapoznać się z bogactwem oferowanych odmian i dokonać optymalnego wyboru odmiany do uprawy.

Zagadnienia nawożenia borówki omówił Łukasz Kutermach z Firmy Intermag. Prelegent w swoim wystąpieniu pokreślił, że rośliny borówki wysokiej nie mają dużych wymagań pokarmowych, ale bardzo negatywnie reagują na niedobór odpowiedniej ilości składników pokarmowych w glebie, zwłaszcza azotu, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Firma Intermag proponuje producentom zróżnicowane programy  nawożenia w zależności od indywidualnych potrzeb pokarmowych roślin i warunków uprawy.
Użycie środków grzybobójczych do ochrony przed szarą pleśnią i antraknozą staje się koniecznością w latach sprzyjających rozwojowi patogenów. Dlatego też do udziału w szkoleniu został zaproszony Zenon Chodziński reprezentujący firmę BASF, który omówił fungicydy do ochrony chemicznej borówki.
Przedstawiciel firmy w sposób bardzo przystępny przedstawił mechanizm działania pestycydów zarejestrowanych w uprawie borówki, w tym ich skuteczność oraz zaprezentował   najnowsze rozwiązania firmy BASF w ochronie roślin.

Liczna frekwencja i konsultacje indywidualne producentów z wykładowcą ze Skierniewic oraz umawianie się na indywidualne spotkania na plantacjach, kolejny raz potwierdziły celowość organizowania spotkań specjalistycznych z udziałem przedstawicieli świata nauki – specjalistów w określonej dziedzinie.

4uczestnicy

 

Spotkanie udało się zorganizować dzięki pomocy finansowej głównego sponsora, tj. Gospodarstwa Ogrodniczego Aleksandry Kusibab-Wyka i Marcina Wyka, jak i pozostałych firm BASF Polska i Intermag z Osieka k/Olkusza.

Składam osobne podziękowanie Panu Boratynowi za dostarczone sadzonki i eksponaty, które dodały klimatu konferencji borówkowej.

 

zdjęcia: A.Bednarczyk

 

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com