^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
23
24
25
26
29
30
31

Relacja z "Dnia Ziemniaka"

 

P1013792

W Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie o/Mikołów w dniu 09.10.2020 r. we współpracy ze Śląską Izbą Rolniczą zorganizowano ,,Dzień Ziemniaka”.

W  „Dniu Ziemniaka” tradycyjnie nie zabrakło najnowszych odmian ziemniaków jadalnych. Na wystawie pokazano 15 odmian ziemniaka różnych grup wczesności, zaliczone do różnych typów kulinarnych. Większość prezentowanych odmian znajduje się już w sprzedaży. Podczas ,,imprezy kartoflanej ‘’ odbyło się kopanie ziemniaków przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Mikołowie-Paniowach im. Wojciecha Korfantego aby dzieci dowiedziały się jak posługiwać się narzędziami takimi jak motyka i do czego ona służy.

Organizatorzy przeprowadzili również konkurs plastyczny owocowo-warzywny dla dzieci pod nazwą ''Jesz kolorowo-żyjesz zdrowo czyli warzywa i owoce podstawą prawidłowego żywienia” na narysowanie najpiękniejszego warzywa.

Podczas spotkania przygrywał Zespół Grupa Time

Uczestnicy ,,Dnia Ziemniaka” byli zaskoczeni dużą różnorodnością odmian zwłaszcza odmian o czerwonej skórce. Konsumenci często nie są zadowoleni z ziemniaków kupowanych w sieciach handlowych. Bardzo często brak jest informacji o odmianach i typach kulinarnych.

Warto więc wiedzieć, że dobre ziemniaki to nie tylko Bryza czy Denar które swoją odmianową młodość, dawno już mają za sobą. Należy więc zainteresować się odmianami nowszymi, może zyskają uznanie. Nie warto jednak przywiązywać się do nich nadmiernie.

Hodowla jest procesem ciągłym, na rynku pojawiają się coraz to nowsze odmiany, które z pewnością zyskają uznanie konsumenta.

Pytania do specjalistów DziałuTechnologii dotyczyły głównie walorów smakowych nowych odmian, przydatności poszczególnych odmian do celów kulinarnych, trwałości przechowalniczej i wad kłębów.

Zainteresowanie wystawą było duże, odmiany przyciągały uwagę zwiedzających.

Podczas ,,Dnia Ziemniaka” udzielając konsultacji i wywiadów obsługujący stoisko specjaliści popularyzowali zadania doradztwa rolniczego oraz wybrane zagadnienia z uprawy i ochrony ziemniaka.