^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

JAGODA KAMCZACKA JUŻ OWOCUJE

Jagoda kamczacka mojaJagoda kamczacka (suchodrzew błękitny) – jej smaczne owoce już w maju są dojrzałe i zasilają dzielnie naszą porcję codziennych witamin. Warto ją uprawiać w ogrodzie czy na działce!

Tworzy zwarty krzew, kulisty lub wzniesiony o wysokości 1-1,8m. Krzewy, szczególnie te kilkuletnie mają walory ozdobne – ich rozłożyste ulistnione gałązki ładnie się prezentują rosnąc przy murkach, chodnikach, a czasem zupełnie same na skrajach ogrodu. Owoce jagody są bardzo charakterystyczne, nieco wydłużone, walcowate. Kolor granatowy z woskowatym jaśniejszym nalotem. Masa owocu ok. 1,2 - 1,9 g, długość ok. 2,2 – 4 cm.

Krzewy kwitną na początku kwietnia. Kwiaty o barwie kremowo-białej pachną przyjemnie, dzięki czemu są bardzo atrakcyjne dla zapylających je trzmieli. Aby jagoda kamczacka obficie owocowała, należy sadzić 2-3 różne odmiany, bowiem wymaga zapylenia krzyżowego pyłkiem innej odmiany. Inaczej – ilość i wielkość owoców zawiązanych jest niewielka.

Jagoda kamczacka jest krzewem długowiecznym. Odporna na warunki klimatyczne: mróz, suszę. Doskonała na obecne zmieniające się warunki.

Informacje dotyczące uprawy:

MIEJSCE - ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Rośliny rosną i owocują w miejscach nasłonecznionych, na glebach piaszczysto-gliniastych, żyznych, lekko kwaśnych, wilgotnych lecz nie podmokłych. Udaje się też na innych glebach. Przed sadzeniem wskazane jest wapnowanie gleby do pH 6 – 6,5. Na glebach uboższych w próchnicę, przed posadzeniem, cenne jest zastosowanie nawożenia organicznego (obornik, kompost). Przed sadzeniem oraz w następnych latach uprawy warto zastosować wiosną preparaty z kwasami humusowymi zawierającymi naturalny chitozan, który stymuluje wzrost i rozwój roślin a także wpływa na cechy jakościowe plonów roślin i ich wartość odżywczą.

SADZENIE – sadzimy 2 – 3 odmiany kwitnące w podobnym czasie, aby zagwarantować dobre plonowanie. Sadzonki winny być młode, dobrze ukorzenione, ze sprawdzonych źródeł i odmian. Sadzenie najlepiej wiosną i jesienią w rozstawie 1-1,5 m w rzędzie i 2,5-3 m między rzędami. W pierwszych latach zalecane jest mechaniczne odchwaszczanie a w rzędach można zastosować agrowłókninę.

CIĘCIE – nie wymaga intensywnego cięcia. Co roku należy usunąć suche gałązki. Od 4-5 roku przeprowadza się cięcie odmładzające usuwając najstarsze pędy, które zagęszczają krzew. Najdorodniejsze owoce wydają pędy 2-letnie, te należy pozostawić zapewniając im dostęp światła w czasie dojrzewania.

Znaczenie zdrowotne i odżywcze owoców jagody kamczackiej

Są źródłem wielu cennych substancji. W zależności od odmiany zawierają: 3-15% cukrów, znaczną ilość antocyjanów i antyoksydantów, pektyn, kwasu askorbinowego oraz witamin m.in. z grupy B. Mają działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i łagodzą alergiczne dolegliwości pokarmowe. Posiadają luteinę, dzięki której wspomagają leczenie oczu (zmniejszają kruchość naczyń włosowatych i zapobiegają zmianom w polu widzenia oka). Wykazują osłonowe działanie w chorobach nowotworowych i przy zatruciach lekami i metalami ciężkimi.

W medycynie naturalnej – środek na wzmocnienie organizmu, przeciwko anginie, chorobom żołądka i dziąseł.

Jagody są przydatne do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Kanadyjskie odmiany jagody kamczackiej

Aurora Krzew gęsty i zwarty, silnie rosnący o pokroju wyprostowanym, osiąga wysokość 160-180 cm i szerokość 120 cm.
Owoce mają kształt wydłużony, owalny. Średnia masa owoców 1,9 g (max 2,1 g). Smak słodki. Owoce łatwo zauważalne na krzewie, łatwe do zbioru. Nie osypują się Dojrzewają w drugiej połowie czerwca, nierównomiernie, do połowy VII. Odmiana plenna-1 krzew daje w pełni owocowania 4-5 kg owoców.

Jagoda Kamczacka AURORA

W celu uzyskania obfitego plonowania poleca się sadzić kilka różnych odmian obok siebie (aby umożliwić zapylanie krzyżowe). Dobrymi zapylaczami dla odmiany Aurora są takie odmiany jak: Indigo Gem, Borealis czy Honebee

Borealis Pokrój krzewu rozłożysty, kulisty, zagęszczający się. Dorasta do 140 cm wysokości. Owoce nieduże 1,2-16 g, owalne, słodkie, bardzo smaczne. Dojrzewają w II połowie VI, nie opadają. Odmiana średnio plenna - z 1 krzewu otrzymamy 2-2,5 kg owoców. Doskonałe zapylanie z odmianą Aurora.

Jagoda kamczacka Borealis

Indigo Gem Krzew o pokroju kulistym, wys. 150 cm, rośnie średnio silnie. Owoce średniej wielkości, słodkie i bardzo smaczne, kształt wydłużony, owalny. Ich średnia masa to 1,4 g, długość 2,2 cm. Kwitnie w kwietniu. Owoce dojrzewają już na początku VI, równomiernie, co daje zbiór w jednym terminie. Odmiana plenna, z 1 krzewu zbierzemy 2,5-4 kg jagód. Zapylanie krzyżowe z odmianami Aurora i Honeybee.

Jagoda kamczacka Indigo Gem

Źródło: Działkowiec 6/2020

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com