^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Głosuj na naszego rolnika w konkursie internetowym!

bgr2017

Już wkrótce będzie można zagłosować w konkursie internetowym na reprezentanta województwa śląskiego w XV Ogólnokrajowym Konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne": Arkadiusza Parkitnego z Konieczek w gminie Panki (powiat kłobucki), który zdobył w nim III miejsce. Przypomnijmy, że w pokonanym polu zostawił za sobą 1019 rolników, którzy uczestniczyli w tym konkursie i poddali się w jego trakcie wymagającemu audytowi.

            Podobnie jak w latach ubiegłych, na portalu Telewizji Interaktywnej AgroNews.com.pl zostanie przeprowadzony Internetowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017. Internauci będą  mogli oddawać swoje głosy na najbezpieczniejsze ich zdaniem gospodarstwo, spośród laureatów etapu wojewódzkiego.

System informatyczny będzie rejestrował tylko 1 głos z jednego komputera. Sonda do głosowania na laureatów konkursu zostanie aktywowana na stronie głównej portalu Agronews.com.pl, 15 sierpnia 2017 roku o godzinie 00.00. Konkurs potrwa miesiąc
i zakończy się również po północy, 15 września.

Zwycięzca tej internetowej rywalizacji otrzyma statuetkę od Prezesa Telewizji Interaktywnej AgroNews oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez partnera TI AgroNews. Nagroda zostanie wręczona zwycięzcy podczas uroczystej gali KRUS w Bednarach na tegorocznym AGRO SHOW.

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zachęcają do oddawania głosów na gospodarstwa, w tym oczywiście, na reprezentanta województwa śląskiego.

Gospodarstwo Pana Arkadiusza Parkitnego (Konieczki, gmina Panki, powiat kłobucki)

 

            Arkadiusz Parkitny prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach
w kwietniu 1995 roku. Z biegiem lat młody gospodarz modernizował i powiększał swoje gospodarstwo, które obecnie liczy prawie 32 ha powierzchni, oprócz tego dzierżawi tereny uprawne. Obecnie jest to gospodarstwo o podwójnym profilu prowadzące produkcję roślinną
i zwierzęcą. Zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym 40 macior oraz uprawą zbóż, głównie jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i łubinu. Pan Arkadiusz pracuje
w swoim gospodarstwie sam, ale wyposażone jest ono we wszystkie maszyny niezbędne do prowadzonej produkcji i ułatwiające ciężką pracę rolnika. W tym roku gospodarz planuje rozpocząć w Konieczkach budowę nowej chlewni.

Ogólnokrajowy Konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"
 organizowany przez KRUS

            Konkurs promuje zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Jego organizatorami są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowa Inspekcja Pracy.

Za nami już XV wydań, we wszystkich dotychczasowych uczestniczyło ponad 18 tys. właścicieli gospodarstw rolnych. Tegoroczny odbywał się pod Patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Laureatów krajowego etapu wyłoniono po wizytacji 16 gospodarstw - zwycięzców etapów wojewódzkich i ocenie specjalnie powołanej przez Prezesa KRUS Centralnej Komisji Konkursowej. Członkowie Komisji reprezentowali Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz redakcję AGRO SERWISU i Bez Pługa.. Realizację Konkursu wspierały samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników, producenci środków produkcji dla rolnictwa. Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP1, Telewizja Interaktywna AgroNews.com.pl, Dwutygodnik AGRO SERWIS, Dwumiesięcznik Bez Pługa, Tygodnik Poradnik Rolniczy, miesięcznik Agrotechnika i Agro Profil, portal Gospodarz.pl, Twój Portal Rolniczy, miesięcznik Rolniczy Przegląd Techniczny.

                Udział w nim brały osoby pełnoletnie prowadzące produkcyjną działalność rolniczą
i ubezpieczone w KRUS. Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim
i centralnym. Wśród zgłoszonych większość stanowiły gospodarstwa rolne o powierzchni  do 50 ha (jest ich 777, tj. 76,1% ogółu zgłoszonych), w tym mieszany profil produkcji prowadziło 469 gospodarstw (45,9%). W finale uczestniczyły: 2 gospodarstwa sadownicze;
2 z działami specjalnymi produkcji (uprawa pomidorów w szklarniach, produkcja ogrodniczo-szklarniowa); 4 z hodowlą trzody chlewnej; 3 z hodowlą bydła (2 produkcje mleka
i produkcja bydła mięsnego) i 5 z produkcją roślinną.

Zgodnie z regulaminem Konkursu, Komisje Konkursowe sprawdziły:

  • - ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
  • - stan budynków inwentarskich i pomieszczeń gospodarczych;
  • - wyposażenie maszyn i urządzeń rolniczych w osłony ruchomych części maszyn
    i urządzeń;
  • - stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych;
  • - warunki obsługi i chowu zwierząt;
  • - stosowanie i jakość środków ochrony osobistej;
  • - rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w gospodarstwie w celu ograniczenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa pracy;
  • - organizację miejsc wypoczynku i zabawy dzieci.

W ocenie Komisji wszystkie finałowe gospodarstwa rolne wyróżniał: ład i porządek
w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, właściwie wyposażone w narzędzia warsztaty, dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska. Większość ocenianych gospodarstw przez lata budowały wielopokoleniowe rodziny.

 Arkadiusz Parkitny i dyr. OR w Czwie Piotr Dobosz

Na zdjęciu: laureat III miejsca w centralnym, a zwycięzca w regionalnym i wojewódzkim etapie - Arkadiusz Parkitny, z dyrektorem  OR KRUS w Częstochowie, Piotrem Doboszem.

źródło: Komunikat prasowy KRUS