^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Groźna choroba łubinów

DSC 05851DSC 05871DSCF24031

Antraknoza,  to najczęściej występująca choroba na łubinach. Chorobą powodowana jest przez grzyb z rodzaju Colletotrichum, który szybko rozprzestrzenia się na plantacji w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności. Optymalna temperatura dla rozwoju zarodników grzyba wywołującego tę chorobę wynosi powyżej 25 st.C., przy wilgotności powyżej 90%. Najbardziej wrażliwy na antraknozę jest łubin biały, następnie łubin żółty, a najmniej wąskolistny. Objawy  widoczne są  szczególnie w okresie kwitnienia roślin. Porażane rośliny więdną, a ich wierzchołki zwisają od połowy kwiatostanu. Na łodygach pojawiają się eliptyczne, wydłużone, różowołososiowe plamy z brunatnym obrzeżem. W miejscu plam tkanki stopniowo zasychają i twardnieją, jednocześnie skręcając się w dół. Choroba może porażać rośliny również w późniejszym okresie ich rozwoju, powodując uszkodzenia strąków i nasion.
Pierwszy zabieg przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności powietrza sprzyjającej wystąpieniu choroby lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów.

W obecnym sezonie wegetacyjnym warunki pogodowe są sprzyjające do wystąpienia infekcjom grzybowym na plantacjach łubinu. Do zwalczania tej choroby zarejestrowany jest preparat Gwarant 500 SC.

Maksymalna dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

Zabieg wykonać zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od początku fazy gdy są widoczne pierwsze pojedyncze, ale nadal zamknięte pąki kwiatowe nad liśćmi do końca fazy, gdy 50% strąków osiąga typową długość (BBCH 55-75).
Zalecana ilość wody: 150 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. W celu ograniczenia występowania choroby należy używać do siewu nasion z plantacji nieporażonych oraz przyorywać resztki pożniwne.

Źródło :Wiadomości internetowe

DSCF24081

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com