^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Komunikaty ochrony roślin ważnym elementem strategii integrowanej ochrony

Zdjęcie0532 3

Aktualne komunikaty ochrony roślin sadowniczych, jagodowych i warzyw dostępne są między innymi na platformie Vademecum firmy Bayer. System Vademecum służy do wspomagania decyzji w ochronie roślin ogrodniczych. System jest ogólnodostępną częścią projektu Vademecum i będzie sukcesywnie rozbudowywany. W sezonie 2016 obejmuje sieć kilkudziesięciu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, drzew pestkowych, truskawek i malin oraz warzyw w uprawie polowej. Specjalnie przygotowane mapy pozwalają wybrać najbliższą stację pogodową. Dane ze stacji pogodowych są powiązane z publikowanymi aktualnymi komunikatami o zagrożeniach w ochronie drzew owocowych, upraw jagodowych i ważniejszych gospodarczo gatunków warzyw.

 

W komunikacie z 20 maja czytamy, że w całej Polsce panują dobre warunki do rozwoju pierwszego pokolenia połyśnicy marchwianki. Roślinami żywicielskimi tej muchówki poza marchwią jest pietruszka, pasternak, seler, kminek, koper oraz dziko rosnące rośliny z rodziny selerowatych (m.in. marchew). Larwy pierwszego pokolenia wyrządzają szkody w okresie wschodów roślin. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie. Drugie pokolenie pojawia się na przełomie lipca i sierpnia. Larwy drugiego pokolenia żerują w korzeniach spichrzowych aż do zbiorów – drążą korytarze, które wypełnione są odchodami. Uszkodzone korzenie nie nadają się do przechowywania. Zabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie monitoringu przy uzyciu żółtych tablic lepowych.

Odłowienie średnio więcej niż 1 muchówki przez kolejne 3 dni na 3-4 żółte tablice lepowe rozmieszczone na plantacji jest sygnałem do podjęcia decyzji o zastosowaniu ochrony chemicznej plantacji. Do ochrony plantacji przed połyśnicą marchwianką stosować wyłącznie preparaty zalecane w aktualnym programie ochrony, zgodnie z zapisami zawartymi w etykiecie preparatu.

 

Szczegółową instrukcję prowadzenia sygnalizacji obecności połyśnicy marchwianki w uprawach warzyw selerowatych opracował zespół pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Instrukcja znajduje się tutaj.

 

Źródło: BAYER.Pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com