^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej

logo KSOW

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie realizuje operację pn. "Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej".Operacja dotyczy przeprowadzenia konkursu dla śpiewających zespołów KGW oraz innych zespołów regionalnych z woj. śląskiego w dniach 24-25 czerwca 2023 w Mikołowie-Śmiłowicach.

Operacja pn.: Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej ma na celu zachowanie naszej śląskiej kultury i dziedzictwa niematerialnego, pokazanie jej szerszemu gronu odbiorców oraz dalsze zachęcanie do poszukiwania, odtwarzania i rozwijania jej przez śpiewacze zespoły regionalne z woj. śląskiego.

Natychmiastowym efektem operacji bedzie przedstawienie 20 śpiewających zespołów (KGW i innych) z obszarów wiejskich woj. śląskiego, śląskich piosenek regionalnych publiczności, podczas trwania konkursu. Umożliwi to słuchaczom zaznajomienie się z utworami regionalnymi z całego Śląska oraz z ich historią.

Efektem długoterminowym będzie przypomnienie i zwiększenie zainteresowania historią i twórczością ludową, która powstała na obszarach wiejskich woj. śląskiego. Każdy z występujących zespołów przez swoje zaangażowanie i poprzez przygotowania do tego konkursu wykona wiele pracy, która przełoży się na uświetnienie tego wydarzenia. W samych kołach dokona się: budowanie więzi międzyludzkich, często miedzypokoleniowych; wymiana poglądów, poznanie swojej historii w utworach i poprzez regionalne stroje. Wspólna praca może zaowocować również innymi inictatywami, które wpłyną na rozwój obszarów wiejskich, np. powstanie lokalnych konkursów, przeglądów także w ramach szkół czy gmin; wprowadzenie nowych interpretacji, zaproszenie innych grup do występowania: szkół, zespołów, które odświeżą ludowy repertuar i w ten sposób tradycja wspólnego muzykowania i śpiewania będzie dalej kultywowana w lokalnej społeczności. Liczymy, ze ta operacja wpłynie na aktywizację KGW w przedszolach i szkołach poprzez opowieści, chrakterystyczną "godkę", historię danego regionu wraz z muzyką, tradycją, obchodzeniem świąt, przyspiewkami ludowymi.

Wiecej informacji na temat realizowanej operacji udziela Brygida Stroczyk

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej  „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Chcesz zostać Partnerem KSOW - zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com