^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Istebna wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki

 

Istebna to jedyna polska wieś wyróżniona w tegorocznej edycji konkursu Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, która publikuje ogólnoświatową listę “Najlepszych turystycznych wsi na świecie”. Aby na nią trafić,  trzeba spełnić wiele kryteriów, nie tylko tych związanych z zagospodarowaniem i walorami turystycznymi, ale także społecznych, ekonomicznych czy ekologicznych.

W tym roku wszystkie kryteria w najwyższym stopniu spełniły 32 miejscowości z całego świata dołączając do prestiżowej listy najlepszych wsi na świecie. Oprócz niej, Światowa Organizacja Turystyki opublikowała też listę 20 miejscowości kandydujących do grona najlepszych. Wśród nich znalazła się właśnie Istebna, należąca również do “Sieci najciekawszych wsi”.

Wyróżnienie przyznawane jest obszarom wiejskim, które wykorzystują turystykę jako siłę napędową rozwoju i nowych możliwości zatrudnienia oraz osiągania dochodów przy jednoczesnym zachowaniu i promowaniu wartości i produktów opartych na społeczności.

Istebna doskonale wpisuje się w ideę konkursu.  Ta  atrakcyjna wioska w Beskidzie Śląskim jest dobrze znana miłośnikom aktywnej turystyki. Można podziwiać jedne z najpiękniejszych beskidzkich panoram, ponadto przyciąga miłośników sportów letnich i zimowych. Razem z Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Trójwieś, która cieszy się zainteresowaniem turystów przez cały rok. Jest to też zagłębie lokalnych tradycji.

Z czym wiąże się wyróżnienie przez Światową Organizację Turystyki??

Wszystkie wioski, te z głównej listy i z listy kandydatów, dołączą do globalnej sieci UNWTO Best Tourism Villages Global Network. Członkostwo zapewnia liczne szkolenia i międzynarodową promocję marki.

Na podstawie :

www.national-geographic.pl

www.beskidzka24.pl

IMG 20220810 134619 1

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com