^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jeż - pożyteczny ssak

hedgehog g718ca8da8 1920

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Ten sympatyczny ssak jest bardzo ważnym elementem ekosystemu, ponieważ zjada między innymi ślimaki i inne drobne bezkręgowce, które mogą zagrozić roślinom w naszych ogrodach i na uprawach. W Polsce występuje jeż wschodni oraz jeż zachodni i oba są objęte częściową ochroną. Bardzo dużym zagrożeniem dla jeży jest używanie silnych środków przeciwko agrofagom, szczególnie szkodliwe dla nich są trutki na ślimaki. Nie mniejszym zagrożeniem jest potrącanie jeży przez auta. Z akcją promującą uważność na drobne ssaki na drodze wychodzi fundacja Primum, zajmująca się wszystkimi poszkodowanymi dzikimi zwierzętami, zarówno w kwestii udzielania im pomocy, jak i edukacji na temat ich potrzeb.

Na stronie fundacji Primum można bezpłatnie zamówić naklejki, które coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej, ludzie umieszczają je na swoich autach, a w niekórych miastach znajdziemy je również na wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. 

jez 300x250

https://www.primum.org.pl/naklejki/

Warto docenić rolę jeży i zostawić im w ogrodzie specjalny domek lub stertę liści w której będą mogły w spokoju spędzić zimę. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com