^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jubileusz 75-lecia Koła Gospodyń w Wapienicy

 

IMG 20221015 171350

 

IMG 6044

1

W 2022 roku mija 75 lat działalności Koła Gospodyń w Wapienicy. Uroczyste świętowanie tego wydarzenia odbyło się w październikową sobotę w Domu Kultury w Wapienicy, dzielnicy Bielska-Białej.

„Trzeba ukochać życie, aby je dobrze przeżyć, ukochać je nie tylko w wielkich porywach i szczytnych uniesieniach, ale w powszednim wysiłku i codziennym mozole”, tymi słowami powitała przybyłych Przewodnicząca Koła Pani Irena Kanafek.

Szanownym Jubilatkom serdeczne gratulacje składali zaproszeni przedstawiciele Urzędu Miasta Bielska – Białej i Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy, Rady Osiedla Wapienica, Dyrekcja wapienickich szkół, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Międzyrzeczu Dolnym, Rejonowego Związku Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej jak również Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie /Oddział w Bielsku-Białej, gdzie Dyrektor Oddziału Pani Magdalena Jakubiec wraz ze słowami uznania złożyła na ręce Przewodniczącej list gratulacyjny z pamiątkową statuetką.

Podczas jubileuszu został zaprezentowany rys historyczny Koła, które powstało w 1947 roku, przy prężnie działającym wówczas Kółku Rolniczym. Były to czasy gdy Wapienica była jeszcze wsią, a na jej terenie istniało bardzo dużo gospodarstw rolnych. Przez te wszystkie lata członkinie Koła działały na potrzeby lokalnej społeczności. Była to praca w opiece społecznej, przygotowywanie wieńców dożynkowych, organizowanie konkursów ogrodniczych oraz urządzanie niezapomnianych bali sylwestrowych i karnawałowych. Wspaniałym wydarzeniem było zorganizowanie w 1989 r. uroczystego korowodu dożynkowego. Te bogate umiejętności Pań, a przede wszystkim chęć działania, były doceniane i nagradzane dyplomami uznania a także odznaczeniami złotych krzyży zasługi. Pani Irena funkcję przewodniczącej Koła przejęła w 1993 r. i nadal wspólnie z Kołem Gospodyń rozwija działalność, biorąc m.in. udział w wielu pokazach i konkursach z cyklu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, na których wielokrotnie zdobywano nagrody.

Obchody Jubileuszu 75-lecia KG w Wapienicy były doskonałą okazją do spotkania się i złożenia serdecznych podziękowań za współpracę a także do wspomnień i planów oraz zaprezentowania działalności zapisanej w Kronikach Koła. Podczas wydarzenia artystyczną oprawę zapewniły Jubilatki, prezentując regionalne pieśni. Odbyły się również występy Zespołu "Dudoski" z Międzyrzecza i Teatru Seniora "Oj tam, oj tam...".

74356

2

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com