^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

42 Dni Otwartych Drzwi ŚODR w oddziale Mikołów

ludzie

Jak co roku, tak i w tym, odbyły się już po raz 42 Dni Otwartych Drzwi w Mikołowie.
Wydarzenie to trwa dwa dni – sobota i niedziela i obfituje w wiele atrakcji dla wszystkich, którzy w jakiś sposób związani są z rolnictwem.
W uroczystym otwarciu DOD, którego dokonała gospodyni miejsca p. Anna Szymik – Z-ca Dyrektora ŚODR oraz Dyrektor ŚODR – Marek Dziubek wzięło udział wielu znamienitych gości. Jak co roku, swoją obecnością zaszczyciła nas pani Euro poseł Izabela Kloc, która od dyrektora ŚODR Marka Dziubka otrzymała upominek - oczywiście nie omieszkała powiedzieć paru ciepłych słów o rolnictwie oraz naszym ośrodku. Na scenie wystąpili również – Józefina Król – Nowinski - Starszy Specjalista Wydziału Transferu Wiedzy i Doradztwa z Departamentu Strategii i Rozwoju MRiRW, Adam Lewandowski – Z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Tadeusz Marszolik - Wicestarosta Mikołowski, Janusz Wita – Członek Zarządu ŚIR, Łucja Chrzęstek-Bar - Dyrektor Zespołu Szkół w Nakle Śląskim oraz Piotr Krawczyk – Prezes Regionalnego Koła Związku Pszczelarzy w Częstochowie.

Podczas uroczystego otwarcia rozdano nagrody w konkursie „Wojewódzkiego Mistrza Wiedzy Rolniczej 2022” - I miejsce w tym konkursie zajął Pan Arkadiusz Chmiel z Ornontowic.
Następnie zaproszeni goście i widzowie mogli obejrzeć scenkę, która została wyróżniona podczas tegorocznej „Gwary na wesoło”. Zaprezentowało ją nam Koło Gospodyń Wiejskich z Książenic.
Tegoroczne Dni Otwartych Drzwi w Mikołowie były bardzo bogate w różnego rodzaju atrakcje. Śląska Izba Rolnicza zorganizowała piknik zbożowy pod hasłem „Polskie zboże – smaczne, zdrowe”, gdzie odwiedzający mogli skosztować dań przygotowanych na bazie mąki. Kolejnym ważnym wydarzeniem, które towarzyszyło nam przez te dwa dni na scenie, był Konkurs Piosenki Ludowej, podczas którego wystąpiło 20 śpiewających zespołów z woj. śląskiego. Jury jednogłośnie stwierdziło, że poziom przygotowania występów był bardzo wysoki. Przyznano 3 główne nagrody finansowe oraz 6 wyróżnień, 3 od Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i 3 od Śląskiej Izby Rolniczej. I nagroda powędrowała do Zespołu Regionalnego „Szarotki” z Mościsk. Podczas trwania DOD można było oczywiście wybrać się na pole doświadczalno – dydaktyczne ŚODR w Mikołowie - Paniowach, gdzie od lat prowadzone są doświadczenia nad nowymi odmianami zbóż, kukurydzy i grochu. Była także okazja, aby zwiedzić nasz ogród znajdujący się w Śmiłowicach i obejrzeć prezentowane w nim warzywa, byliny i krzewy. Dla zainteresowanych rolników i nie tylko - ŚODR oraz instytucje i firmy związane z rolnictwem, miały swoje stoiska informacyjne, gdzie udzielały porad i informacji. W namiocie technologicznym produkcji zwierzęcej i ekologii zaprezentowały się m.in. panie promujące swoją usługę Mobilnego Dojarza – Milk&Drive, natomiast w namiocie technologii produkcji roślinnej można było dowiedzieć się wszystkiego o nowej aplikacji e-DWIN. Z kolei, w namiocie działu Ekonomiki i Gospodarstwa Wiejskiego można było się dowiedzieć na temat bieżącego naboru wniosków i polskiego e -bazarku.
Ponad to, podczas całego DOD, zwiedzający mogli podziwiać zabytkowe ciągniki, oraz zobaczyć w akcji stare maszyny i urządzenia rolnicze. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz młócenia zboża starą młocarnią. Pan Piotr Bijak z Bielska – Białej, przygotował dla nas pokaz zaganiania owiec przez psy border collie, przy okazji opowiadając ciekawie o tej rasie psów i swoich owcach. Nowo powstające gospodarstwo edukacyjne „Wiejska Przygoda” ze Stanicy zapraszało do siebie, a właścicielka - Pani Monika Kowol opowiadała o atrakcjach, czekających na tych, którzy odwiedzą ich w Stanicy. Atrakcją, która przyciągała młodszych i starszych z pewnością była zagródka z kózkami. Nowością w tym roku, były cieszące się sporym zainteresowaniem warsztaty zielarskie, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracowników ŚODR. Uczestnicy warsztatów uczyli się jak zrobić sól ziołową i szyszki kąpielowe, można było również zabrać do domu próbkę ususzonych ziół na herbatkę. Nie zabrakło wystawy, która towarzyszy nam od początku i cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i prawdziwych pasjonatów – mowa o wystawie drobnego inwentarza. Tradycyjnie też, w niedzielę, pszczelarze spotkali się na wojewódzkiej konferencji pszczelarskiej pt. „Możliwości optymalizacji produkcji pszczelarskiej i poprawy populacji pszczół poprzez właściwą pracę hodowlaną w gospodarce pasiecznej oraz prawidłowy dobór materiału genetycznego. Kodeks dobrych praktyk pszczelarskich”. W niedzielę, na scenie odbyła się wystawa psów rasowych, podczas której przed pełną widownią właściciele opowiadali i prezentowali swoich pupili. Nie zabrakło, jak co roku długo wyczekiwanego kiermaszu roślin ozdobnych, miodów, sprzętu pasiecznego, rękodzieła, tradycyjnie wytwarzanej żywności i wszelkich różności, było w czym wybierać!
Razem z Fundacją Sto Serc z Mikołowa przeprowadziliśmy akcję „Kwiatek za datek”, gdzie każda wpłata była honorowana małą sadzonką różnego rodzaju roślinek. Datki były zbierane przez mamę Zuzi Nych, która jest podopieczną tej fundacji. Na koszty leczenia Zuzi udało się zebrać prawie 1600 zł- w imieniu Rodziny Zuzi - bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom! Na koniec każdego dnia, czas umilały nam zespoły muzyczne: w sobotę Grupa Muzyczna TIME, a w niedzielę Chorońska Kapela Biesiadna z Poraju.
Całe to wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezesa WFOŚiGW w Katowicach, Starosty Mikołowskiego i Burmistrza Miasta Mikołów. Patronat medialny sprawowali: TVP3 Katowice i Polskie Radio Katowice. Partnerami wydarzenia byli: Tauron Wytwarzanie, Polok Group, Powiat Mikołowski, Miasto Mikołów i ProBiotics Polska. Mamy nadzieję spotkać się za rok!

konkurs wiedzyp.Klocdyrektor

 

kwiatyzespół2konkurs nagrodatraktorgołąbdoradztwo

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com