^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic


loga informacja 2021 Rośliny 2

 Operacja „Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic” propaguje rękodzieło związane z terenami górskimi Beskidów. Do charakterystycznych technik rękodzielniczych tego regionu należy hafciarstwo oraz wytwarzanie wyrobów z wełny (filcowanie).

Hafciarstwo rozwijało się z Beskidach od pokoleń, dawniej zdobiono głównie stroje regionalne, obrusy, bieżniki. W późniejszym czasie Beskidzkim haftem dekorowano więcej przedmiotów np. torebki, paski, odzież, poduszki, ozdoby choinkowe a nawet obrazy.

Natomiast wytwarzanie wyrobów z wełny od wieków związane jest z terenami górskimi i wypasem na pobliskich halach owiec. Owcza wełna to doskonały materiał rękodzielniczy, najczęściej poprzez zastosowanie techniki filcowania. Dawniej w ten sposób wytwarzano głównie kłobuki (kapelusze). Obecnie ma coraz szersze zastosowanie m. in do produkcji biżuterii, toreb.

Na terenach Beskidów i okolic obserwuje się zanikanie tradycyjnych technik rękodzielniczych z powodu coraz mniejszej ilości rękodzielników, mogących przekazać swoją wiedzę innym. Ci którzy jeszcze działają w tej dziedzinie często są w zaawansowanych wieku, stąd istnieje pilna potrzeba przekazania wiedzy większej ilości osób w praktycznej, warsztatowej formie w poszczególnych technikach rękodzielniczych: haftowaniu i filcowaniu.

Operacja „Tradycyjne techniki rękodzielnicze siłą Beskidów i okolic” przewiduje przeszkolenie 2 grup po 10 osób w hafciarstwie i filcowaniu w przystępnej, warsztatowej formie (każda gruba w obu technikach) Program warsztatów będzie obejmował poznanie technik haftu i praktyczne ozdabianie haftem materiałów i elementów strojów ludowych oraz poznanie techniki filcowania na sucho i praktyczne wykonywanie przedmiotów z filcu.

Głównym celem operacji jest rozpropagowanie tradycyjnych technik rękodzielniczych, by nie popadły w zapomnienie, rozszerzenie ich na większy obszar, a przez to zachowanie dziedzictwa kulturowego Beskidów i okolic oraz umożliwienie lokalnej ludności zarobkowania na bazie nabytych umiejętności rękodzielniczych

Natychmiastowym efektem operacji będzie przeszkolenie w trakcie warsztatów 20 osób w technice haftowania i filcowania oraz pokazanie efektów zdobytych umiejętności rękodzielniczych poprzez prezentację powstałych prac w formie wystawy pod koniec warsztatów.

Efektem długookresowym będzie aktywizacja uczestników do podjęcia działań w zakresie rękodzieła. Ponadto uczestnicy operacji będą chętni do dzielenia się wiedzą z innymi, wymiany doświadczeń, promocji rękodzieła na swoim terenie widząc szansę na dodatkowy dochód, eliminację ubóstwa, przetrwanie trudnych czasów oraz widząc szansę na rozwój swojej okolicy.

 Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com