^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Choroba brudnych rąk - WZW A

wzwa
Wirusowe zapalenie wątroby typu A - potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk - jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby. Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa, który wydalany jest z kałem.
W związku z postępującym wzrostem zachorowań epidemiolodzy biją na alarm. Od dawna w Polsce nie notowano tak dużych ilości zachorowań. Dotyczy to także naszego województwa .
Do połowy października stwierdzono w Polsce aż 1685 przypadków wirusowego zakażenia wątroby typu A, z tego w woj. śląskim ponad 190. Dla porównania - w 2014 r. odnotowano w kraju 76 przypadków, w 2015 - 49, a w zeszłym roku zaledwie 35.
Jak podaje WSSE w Katowicach do zakażenia może dojść między innymi poprzez:
 spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
 bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz podczas przygotowywania i spożywania posiłków jest absolutną koniecznością.
Przeciwko WZW typu A można się także zaszczepić. Komu polecana jest szczepionka? Zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciwko WZW typu A zalecana jest:
• osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
• osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
• dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A

 

Żółtaczka pokarmowa objawia się m.in. sennością, bólami głowy, ogólnym osłabieniem organizmu, gorączką czy bólem w okolicach wątroby. Skóra chorego i twardówki oczu są zażółknięte.
Na WZWA nie ma leku. Choroba ustępuje samoistnie maksymalnie w ciągu pół roku. Jedynymi zaleceniami jest odpowiednia dieta i nawodnienie oraz unikanie aktywności fizycznej.

Lepiej więc chronić się przed zakażeniem , zwłaszcza że w większości przypadków, wystarczy zachować szczególną higienę. Należy przede wszystkim myć jak najczęściej ręce, zwłaszcza przed jedzeniem i po wyjściu z toalety. Gdy korzystamy z toalet publicznych, po wyjściu z pomieszczenia umyć jeszcze ręce płynem antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Trzeba też dokładnie myć warzywa i owoce oraz przypilnować dzieci aby nie obgryzały paznokci ( co chyba jest najtrudniejsze )wzwa2

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com