^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

" W zgodzie z naturą " -doskonałe , czasem zabawne spotkania z" nauką rolniczą " w Krakowie

konkurs

W dniach od 24 do 27 maja w Krakowie odbywać się będzie XVII Festiwal Nauki i Sztuki pod hasłem „W zgodzie z naturą”.Jak co roku wezmą w nim udział także uczelnie wyższe i instytucje naukowe.
!
 
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie rozpocznie się 24 maja o godzinie 19:00 Koncertem Inauguracyjnym ( Dziedziniec Collegium Nowodworskiego CM) w wykonaniu Lory Szarfan (vocal), Henryka Miśkiewicza saksofon), Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie.


Festyn na płycie Rynku trwać będzie od czwartku do soboty, w godzinach od 11:00 do 18:00 (czwartek, piątek) i od 11:00 do 17:00 (sobota). W organizację Festiwalu włączyły się wszystkie Wydziały Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, z którym od lat w szerokim zakresie współpracuje ŚODR w Częstochowie.

WYBRANE PROPOZYCJE UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W RAMACH FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

25 maja (czwartek), w godz. od 11 do 18 zaprezentuje się Wydział Rolniczo-Ekonomiczny, Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR

Wydział Rolniczo-Ekonomiczny przygotował wiele interesujących pokazów i doświadczeń, m.in. pokaz ekologicznych silników termodynamicznych (silnik Stirlinga używany np. w łodziach podwodnych, oraz silnik-zabawka w formie "ptaka pijącego wodę"). Ponadto prezentowane będą pojazdy zasilane paliwem wodorowym, owady drapieżne i pasożytnicze wykorzystywane w zwalczaniu szkodników roślin, a także roślinność dachów i tarasów zielonych. Dodatkowo będzie możliwa obserwacja drobnoustrojów w mikroskopie świetlnym czy ocena stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego i stopnia zapylenia powietrza.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR zaprezentuje m.in. mikroskopowe obrazy histopatologiczne wybranych chorób zwierząt na mikroskopach świetlnych, budowę szkieletu kostnego zwierząt, diagnostykę obrazową na przykładzie opisu zdjęć RTG prezentowanych na negatoskopach, a także metody udzielania pierwszej pomocy zwierzęciu.

Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki zaprezentuje m.in. proces wytwarzania biopaliw ciekłych – biopaliwa I oraz II generacji, ogniwo paliwowe, biopaliwa stałe – zrębki, brykiety, pelety oraz wybrane rośliny energetyczne i olejki eteryczne.

26 maja (piątek), w godz. od 11 do 18 zaprezentuje się Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Wydział Technologii Żywności, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa zaprezentuje m.in. gatunki roślin chronionych, rozmnażanych w kulturach in vitro, sposoby izolacji naturalnych barwników z drożdży i roślin (np. z korzenia marchwi), a także zioła, preparaty biotechniczne, biologiczne, pułapki do monitorowania i odławiania szkodników, oraz organizmy pożyteczne, np. larwy biedronek, bzygów zjadających mszyce, parazytoidów oraz mszyc.

Wydział Technologii Żywności przygotował m.in. pokaz i degustację liofilizowanych owoców i warzyw, prezentacje pomiaru zawartości cukrów w sokach, pokaz produktów spożywczych wykonanych z owoców, warzyw i grzybów, makro- i mikroskopowe obserwacje grzybów pleśniowych, prezentacje preparatu dymu wędzarniczego, naturalnych przypraw, serów i napojów fermentowanych. Będzie też okazja wzięcia udziału w konkursie na rozbiór trzody chlewnej i bydła (układanie puzzli z elementami rozbioru półtusz),.

Wydział Inżynierii Środowiska zaprezentuje możliwości wykorzystania drona w fotogrametrii, tachimetra bezlustrowego, dalmierza, dawnych instrumentów pomiarowych, badania nad właściwościami geotechnicznymi gruntów. Odbywać się będą konkursy geodezyjne, warsztaty z tworzenia kompozycji kwiatowych, rysunku odręcznego i wiele innych.

27 maja (sobota), w godz. 11 do 17 zaprezentuje się Wydział Leśny oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

Wydział Leśny zaprezentuje w formie warsztatów i konkursów osobliwości przyrodnicze Małopolski - „Na tropie dużych drapieżników”(rozpoznawanie tropów zwierząt- rysia, niedźwiedzia wilka), „Krukowate – czyli o ptasiej inteligencji”, „Mapa małopolskich skarbów przyrody”- lokalizacja roślin i zwierząt na mapie magnetycznej. Planowany jest też konkurs wiedzy leśnej oraz prezentacja Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”.

Na stoisku Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt będzie można m.in. za pomocą lupy poddać obserwacji ikrę karasia srebrzystego, rybie łuski, a także zmierzyć pH lub wykonać własne zwierzątko za pomocą kreatywnych drucików. Dodatkowo planowany jest konkurs z nagrodami pod hasłem: „Trawienie: co? gdzie? kiedy ?” .

 

Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej: http://festiwalnauki.up.krakow.pl/program-szczegolowy/?did=0&ro=0&data=0&organizator=15

 

opracowano na podstawie informacji otrzymanej z Biura Prasowego UR w Krakowie

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com