^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

WYJAZD STUDYJNY DO MAŁOPOLSKI

W dniach 17-19 sierpnia bieżącego roku odbył się wyjazd studyjny do Małopolski pn. "Rolnictwo ekologiczne szansą dla młodych rolników - organizacja seminarium i prezentacja przykładów dobrych praktyk w gospodarstwach", w którym uczestniczyła młodzież z woj. śląskiego w wieku od 16 do 30 roku życia. Podczas trzydniowego pobytu, przeprowadzono szereg wykładów nt. dostępnych funduszy europejskich, ukierunkowanych na obszary wiejskie, rolnictwo ekologiczne i zrównoważonege, jak również zostały zaprezentowane projekty sprzedaży bezpośredniej płodów rolnych w ramach "Targu pietruszkowego" oraz "Paczki od rolnika". Prezentację targu przeprowadził dla nas przedstawiciel organizacji pozarządowej, która się nim opiekuje. Utworzenie Targu pietruszkowego było społeczną inicjatywą członków stowarzyszenia, którzy chcieli kupować zdrowe i sprawdzone produkty. Grupa ta postanowiła zorganizować targ z prawdziwego zdarzenia. Obecnie, jest to miejsce, gdzie przyjeżdżają sami rolnicy ze swoimi ekologicznymi produktami mogąc je sprzedawać. Dzięki tej inicjatywie, krakowskie Podgórze stało się ekologiczną oazą Krakowa. 


Projekt "Paczka od rolnika" jest realizowany wyłącznie przez osoby posiadające własne gospodarstwa ekologiczne. Rolnicy sami prowadzą sprzedaż produktów, dzięki czemu sami uzyskują lepsze ceny, a konsument ma dostęp do świeżej, wysokiej jakości żywności wiadomego pochodzenia w niższych cenach. Drugiego dnia, zaplanowano wizytację trzech wyróżniających się gospodarstw ekologicznych, począwszy od gospodarstwa wysokotowarowego po niewielkie gosp. rodzinne, usytuowane w północnej części województwa małopolskiego. Rolnicy prowadzący produkcję ekologiczną opowiedzieli o codziennym życiu i pracy w gospodarstwie.  Chętnie dzielili się własnymi refleksjami, jak również odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież. Pierwszym gospodarstwem, które odwiedziliśmy było gospodarstwo Pana Andrzeja Przybycienia w gminie Pałecznica. Jest to gospodarstwo z długą tradycją związaną z ekologiczną uprawą warzyw. Znajduje się tu również nowoczesna przechowalnia warzyw z kontrolowaną atmosferą oraz dużym zapleczem socjalnym. Następnie, wizytowaliśmy gospodarstwo państwa Król, którego głównym kierunkiem produkcji jest uprawa ziół i roślin miododajnych oraz sad jabłkowo-śliwkowy. Ponadto, prowadzony jest chów gęsi, kur zielononóżek oraz gołębi. Działalność prowadzona przed Państwa Król promuje aktywny tryb życia oraz stara rozwijać się nawyki zdrowego żywienia poprzez szkolenia dla uczniów, doradców, rolników i turystów z zakresu ekologii i pszczelarstwa oraz historrii regionu. Można także zobaczyć makietę przedstawiającą Bitwę pod Racławicami. Odbywają się również zajęcia przedstawiające w sposób bajkowy całoroczne życie rodziny pszczelej w ramach funkcjonującej w gospodarstwie zagrody edukacyjnej. Ostatnie z prezentowanych gospodarstw - Pana Jana Nawieśniaka, zlokalizowane jest w miejscowości Maszków (gmina Iwanowice), skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne pola.

 

Gospodarz jest Prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych "Natura" i laureatem ogólnopolskiego konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologia-środowisko. Rolnik, uprawia wiele różnych gatunków roślin sadowniczych i warzywniczych. W jego gospodarstwie nie brakuje także zwierząt hodowlanych takich, jak: krowa rasy Polska Górska Czerwona, gęsi, kaczek czy kur Zielononóżek. Rolnik przedstawił nam stosowane środki ochrony roślin, zaprezentował ule dla dzikich pszczół, jak również hotelik dla drapieżnych owadów, pożytecznych w gospodarstwie. Wyjazd szkoleniowy miał wiele zalet. Oprócz aspektów edukacyjnych i turystycznych, wpłynął na lepsze poznanie się młodzieży w nim uczestniczącej oraz pozwolił na nawiązanie nowych przyjaźni. Zadanie zostało dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-202015e023e57b1990a7

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com