^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konsultacje odnośnie urzędowego uwalniania od choroby Aujeszkyego

swinka

 

7 stycznia 2016 r. o godzinie 10.00 w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Częstochowie, ul. Tkacka 3/5 odbędą się konsultacje odnośnie ewentualnego, urzędowego uwalniania województwa śląskiego od choroby Aujeszkyego. Zakończone zostaną podpisaniem stosownej deklaracji niezbędnej do rozpoczęcia prac związanych z przygotowaniem i złożeniem do Komisji Europejskiej wniosku o uznanie województwa za region urzędowo wolny od choroby Aujeszkyego. Zaproszeni są wszyscy hodowcy trzody chlewnej.

 

Choroba Aujeszkyego, zwana również wścieklizną rzekomą to zakaźna choroba wirusowa zwierząt gospodarskich i domowych. Najczęściej zapada na nią trzoda chlewna. Z powodu wysokiej zaraźliwości, zwalczana jest nakazem z urzędu. Mięso zakażonego zwierzęcia jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego stosuje się obowiązkowe szczepienia u świń.

Obecnie większość krajów Unii Europejskiej jest urzędowo wolna od choroby Aujeszky'ego u świń (w tym Niemcy, Czechy, Dania, Szwecja, Austria) lub posiada daleko zaawansowany program zwalczania. Realizacja programu, a następnie uznanie Polski za kraj urzędowo wolny od choroby Aujeszky'ego u świń, przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich producentów trzody chlewnej w Polsce. Przede wszystkim możliwy będzie wywóz (handel) polskich świń rzeźnych do ubojni na terenie krajów UE, które są urzędowo wolne lub realizują zaawansowane programy zwalczania choroby Aujeszky'ego. Sytuacja ta powinna korzystnie wpłynąć na utrzymanie opłacalnej ceny rynkowej trzody chlewnej w Polsce i poprawić sytuację ekonomiczną producentów trzody chlewnej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com