^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

KGW Biała Błotna z wigilijnymi potrawami we Lwowie

bb wigilia

 Już po raz czwarty Pani Tatiana Bojko, prezes Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej organizuje kiermasz edukacyjny „Polska Wigilia na Kresach".  Jest to impreza cykliczna, tradycyjnie odbywająca się w drugą sobotę grudnia. Kiermasz, to spotkania przedstawicieli wielu organizacji i instytucji związanych z Polakami na Wschodzie (Pani Tatiana zaprasza na spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych polskiej mniejszości narodowej, szkoły z polskim językiem nauczania, szkoły sobotnio-niedzielne, centra kultury, koła gospodyń, kluby kobiet, fundacje, parafie rzymsko-katolickie, przedstawicieli biznesu, twórców, rzemieślników i „gospodarzy wiejskich").

Podczas spotkania każda organizacja ma możliwość przedstawienia tradycji swojej miejscowości związanych ze Świętami Bożego Narodzenia (wystrój wigilijnego stołu, potrawy, obrzędy wigilijne, tradycje rzemiosła związane z tym czasem). Podczas prezentacji poznajemy obyczaje Polaków pochodzących z konkretnych miejscowości Ukrainy, ale jest to także promocja polskich zwyczajów związanych z Świętami Bożego Narodzenia jako części ogromnej spuścizny kulturowej polskiego narodu poza granicami Polski, wpisującej się w różnorodność kultury europejskiej.

Corocznie organizatorzy   zapraszają do udziału przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, domów kultury, zespołów folklorystycznych oraz KGW z różnych regionów Polski.

W tym roku” Polską Wigilię” przedstawiła delegacja z województwa śląskiego, a wśród nich Panie z KGW Biała Błotna.

Kiermasz odbył się 12 grudnia w Pałacu Sztuki we Lwowie, a rozpoczął się od opowieści o tradycji opłatka na terenach Polski, którą poprowadził ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej. Następnie oglądano (dania, wypieki, stroiki i ozdoby świąteczne), słuchano ( opowieści o tradycjach i znaczeniu poszczególnych potraw ), smakowano i wspólnie śpiewano. Można było także wziąć udział w różnorodnych, świątecznych warsztatach oraz kupić upominki i smakołyki regionalnej kuchni świątecznej.

Mamy nadzieję, że wzruszające wigilijne spotkanie z Rodakami we Lwowie będzie miało swój dalszy ciąg. Wszak przedstawiciele Stowarzyszenia, którzy odwiedzili nasz Region latem byli nim bardzo zainteresowani i oczarowani życzliwością mieszkańców.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com