^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

DNI POWIATU ŻYWIECKIEGO 2022

W weekend 23-24 lipca w Łodygowicach odbyły się Dni Powiatu Żywieckiego. Impreza ta organizowana jest w różnych gminach Żywiecczyzny każdego roku i jest doskonałą okazją do poobcowania z tradycjami i kulturą górali żywieckich. Tegoroczne dni Powiatu Żywieckiego połączone były z jubileuszowym X Świętem Miodu i Próbowacką Jodła Beskidzkiego.

Wydarzenie uroczyście rozpoczął Polonez w wykonaniu Asysty Żywieckiej, reprezentując tym samym tradycyjne stroje mieszczańskie i insygnia cechu piekarskiego. Następnie mieszkańcy mieli okazję oglądać występy zespołów regionalnych z powiatu. 

Z okazji jubileuszowego Święta Miodu swoją obecnością zaszczycił Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego -Tadeusz Nylon. Podczas tego wydarzenia wręczone zostały nagrody w konkursie „Pasieka Roku Powiatu Żywieckiego 2022”, a także „Miody Tradycyjne Ziemi Żywieckiej”. Zorganizowany również został konkurs wiedzy o pszczołach. Stoiska pszczelarskie zachwycały różnorodnością barw i pomysłów. Najpiękniejsze z nich zostały docenione nagrodami.

W wydarzeniu uczestniczył również pan Grzegorz Puda- Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, który to czynnie uczestniczy w życiu Żywiecczyzny. Polski Związek Pszczelarzy nagrodził pana Ministra statuetką Ks. dr Jana Dzierżona.

W Przeglądzie Potraw Regionalnych - Próbowacką Jodła Beskidzkiego wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. Potrawy oceniano pod względem zgodności z tradycją kulinarną regionu, smaku, oraz możliwości wykorzystania we współczesnym jadłospisie.

Nagroda Specjalna została przyznana Kole Gospodyń Wiejskich Cisiec Duży.

Przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie wraz z Panią Dyrektor Oddziału Bielsko-Biała - Magdaleną Jakubiec byli obecni na wydarzeniu. Zainteresowane osoby mogły porozmawiać z doradcą na stoisku informacyjno-promocyjnym.  

Podczas tegorocznych Dni powiatu nie zabrakło więc najlepszych specjałów kuchni żywieckiej, śpiewów, tańców i oczywiście mieszkańców.

 

20220723 154241dni powiatu 2dni powiatu 3dni powaitu 5

dni powiatu 4dni powiatu 6

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com