^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

GWARA ŚLĄSKA NA WESOŁO – ŚWIĘTO MIŁOŚCI DO TRADYCJI

W Teatrze Ziemi Rybnickiej 21 stycznia odbył się XIX Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Od lat organizatorem konkursu jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku wraz z Teatrem Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 13 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie reprezentowały gminę i miasto Czerwionka-Leszczyny, gminy: Gaszowice, Lyski, Świerklany oraz miasto Rybnik. Konkurencje prezentowane w konkursie to: scenka kabaretowa „A jo Ci przaja” (Kocham Cię), piosenka „Miłość wypełnia nasze serca” i słodkie wypieki – ciasteczka-serduszka. Scenki kabaretowe nie ustępowały znanym kabaretom, a piosenki o miłości, również do małych Ojczyzn, po prostu wzruszały. W foyer teatru panie w pięknych ludowych strojach zachęcały do poczęstunku – ciasteczka można było degustować bez końca. W tej doskonałej atmosferze upłynął przypadający akurat Dzień Babci.

Do teatru przybyło mnóstwo gości.  Nie zabrakło włodarzy miast i miasteczek. Z dumą spoglądali na scenę. Imprezę swoją obecnością zaszczycił wiceprezydent Rybnika Wojciech Kiljańczyk, starosta rybnicki Damian Mrowiec, wicestarosta Marek Profaska, europoseł Izabela Kloc oraz pozostali włodarze miast i gmin powiatu rybnickiego oraz radni i sołtysi. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowała zastępca dyrektora Anna Szymik. MG 9684 wynik

Gościem specjalnym w tym roku był pełen pasji i miłości do tradycji, pieśni i tańca, zespół Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia. Ten żywiołowy występ, pełen góralskiej muzyki i kolorów sprawił, że owacjom na stojąco nie było końca! Każdy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich to właśnie okazja do zaprezentowania i poznania nieco innej kultury. Tym razem kultury górali beskidzkich. Serca zebranych w teatrze rosną, kiedy uświadamiają sobie, jak barwna i przepiękna w swojej kulturze jest Polska!

Poziom tegorocznego turnieju był niezwykle wysoki i trudno było wyłonić zwycięzcę. Jednak po raz kolejny NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymało niezwykle utalentowane KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PALOWICACH. GRATULUJEMY!

Niezmiennie zapraszamy na wydarzenie koła gospodyń wiejskich z całego województwa śląskiego, aby wspólnie z nami zachwycić się talentem, kreatywnością, poczuciem humoru i odwagą pań z KGW, a później przeszczepić pomysł na swoje wspaniałe regiony. Kultywowanie tradycji, zwyczajów i gwary to niezwykle ważny elementt naszego dziedzictwa kulturowego, które – między innymi dzięki takim wydarzeniom – możemy wspólnie ocalić od zapomnienia. To było prawdziwe święto miłości – miłości do tradycji i Ojczyzny.

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com