^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

„GWARA ŚLĄSKA NA WESOŁO” - ŚWIĘTO KULTURY ŚLĄSKIEJ

23 stycznia bieżącego roku Teatr Ziemi Rybnickiej ponownie gościł panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Rybnika i z Powiatu Rybnickiego oraz wszystkich wielbicieli turnieju „Gwara śląska na wesoło”. To już po raz XVII odbył się Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i znów, po rocznej przerwie, z udziałem publiczności. Organizatorem Turnieju jest od lat Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, Starosta Powiatu Rybnickiego, Damian Mrowiec oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Marek Dziubek.

Z dużą radością w teatrze zaprezentowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bełku, Czuchowa, Dębieńska, Książenic, Palowic, Gaszowic, Jankowic, Suminy oraz z dzielnic rybnickich – Gotartowic i Radziejowa-Popielowa. Panie, jak zwykle, nie zawiodły! Scenkę kabaretową „Teściowo i zięć” przygotowały perfekcyjnie! Wykazały się kreatywnością, poczuciem humoru, odwagą i prawdziwym talentem aktorskim. Uśmiechom na widowni nie było końca. Ale pociecha w tych trudnych czasach to nie wszystko. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich dbają, żeby podkreślić w tych skeczach gwarę śląską, pokazać zwyczaje i tradycje regionu. Każdy po biesiadzie pozostaje z refleksją, jak ważna i piękna jest ta odrębność małej Ojczyzny, która współtworzy piękną, różnorodną Polskę. Naprawdę warto kultywować wyjątkową śląską tradycję. Druga konkurencja, „dowolna piosenka śląska” – również podkreślała piękno gwary śląskiej. Z kolei w foyer teatru, Koła Gospodyń Wiejskich częstowały „ciastem zięcia”. To trzecia konkurencja, w której panie mogły z kolei zaprezentować zebranym tradycje kulinarne.

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło” ma wielu wielbicieli. Wśród nich nie zabrakło włodarzy miejscowości powiatu rybnickiego i znamienitych gości. Z dumą panie podziwiali: Europoseł do Parlamentu Europejskiego, Izabela Kloc, Wiceprezydent Rybnika, Piotr Masłowski, Starosta Powiatu Rybnickiego, Damian Mrowiec, Zastępca Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Anna Szymik, Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski, Zastępca Wójta Gminy Gaszowice, Grażyna Pierchała, Zastępca Wójta Gminy Lyski, Grzegorz Dudek, Zastępca Wójta Gminy Świerklany, Henryk Mincer, a także Przewodniczący Rady Powiatu Rybnickiego, Jan Tokarz oraz wielu radnych powiatowych i miejskich z naszego regionu.

O wygranej tego wieczoru decydowali zebrani w Teatrze Ziemi Rybnickiej goście i uznali w głosowaniu, że w tym roku Nagroda Publiczności wędruje do Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach, w gminie Czerwionka-Leszczyny. Panie rozbawiły widownię do łez! Gratulujemy!

Imprezę uświetnił występ zespołu „Kapela z naszego miasteczka” z panem Czesławem Żemłą na czele. To była również uczta śląskiej tradycji w piosence! Publiczność bawiła się doskonale, chętnie włączając się w śpiew znanych wszystkim piosenek i pieśni.

Dziękujemy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które, jak co roku zachwyciły wszystkich, dziękujemy zaproszonym gościom, wspaniałej publiczności i znów zapraszamy do Rybnika za rok, na kolejną edycję turnieju „Gwara śląska na wesoło”.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com