^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

GMINA ŚWIERKLANY - DZIEŃ ŚLĄSKIJ GODKI ZA NAMI

 

phoca thumb l godka 2020 0W przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego, odbyło się w sali świerklańskiego GOKiR-u spotkanie z kulturą i tradycją naszego regionu. Tegoroczna – szósta już edycja Dnia Śląskij Godki utwierdziła wszystkich w przekonaniu, że po śląsku trzeba i warto godać!

Dzień ten połączony został z Festiwalem krepla i innych maszketów. Osoby, które 20.02 odwiedziły salę przy ul. Strażackiej, mogły skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez nasze gospodynie. Organizatorzy spotkania: Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Ruch Autonomii Śląska – Koło w Świerklanach pomyśleli także o uczcie dla ducha, zapraszając do udziału w imprezie artystycznej działające w gminie zespoły śpiewacze, koła gospodyń wiejskich oraz dzieci ze szkół i przedszkoli. I tak, na scenie zaprezentowały się Paulinki i Karolinki, cztery koła gospodyń oraz uczniowie wszystkich trzech szkół podstawowych, a także wychowankowie Przedszkola nr 1 w Świerklanach. W programie znalazły się śląskie przyśpiewki, scenki rodzajowe oraz wiersze i gawędy.

Spotkanie poprowadziły tradycyjnie panie: Regina Sobik i Urszula Oślislok. Specjalne wyróżnienie, będące uhonorowaniem działań prowadzonych na rzecz pielęgnowania śląskiej mowy, odebrały tego dnia: Cecylia Chromik (srebrna odznaka przyjaciela śląskiej godki) oraz Bogumiła Szmidt-Kruk i Aleksandra Niewelt (brązowe odznaki). Wyróżnienia te wręczył im przedstawiciel RAŚ – Koła w Świerklanach, Krzysztof Swaczyna. Gratulacje odebrała także wspomniana wcześniej Regina Sobik, której praca na rzecz propagowania śląskiej kultury jest nie do przecenienia.

Całości dopełniły występy indywidualnych artystów, gorąco oklaskiwanych przez licznie zgromadzoną publiczność.

Kolejny festiwal za rok.

phoca thumb l godka2020 2phoca thumb l godka2020 9phoca thumb l godka2020 5phoca thumb l gosp13phoca thumb l godka2020 10phoca thumb l godka2020 11phoca thumb l godka2020 12facebook 1551606805650 002

Źródło : www.swierklany.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com