^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ŚWIĘTO KULTURY ŚLĄSKIEJ W TEATRZE ZIEMI RYBNICKIEJ

15 stycznia, już po raz dwunasty, na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej odbył się Powiatowy Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”. Poprzedzony etapem gminnym Konkurs był prawdziwym świętem kultury śląskiej. Panie z trzynastu Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały się w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich stanowiła scenka kabaretowa pod tytułem „My tyż momy talent”. Panie pochwaliły się niezwykłą kreatywnością i odwagą. Skecze doprowadzały widzów do łez ze śmiechu, a dialogi oczywiście prowadzone były śląską gwarą, o którą już nie tak łatwo na ulicach śląskich miast.

Drugą konkrecję stanowiła piosenka o rolnictwie, gminie, miejscowości. I tutaj podkreślano śląską gwarę, ale i śląski strój ludowy. Panie reprezentowały gminę i miasto Czerwionka-Leszczyny, gminę Świerklany, Lyski, Gaszowice i dzielnice Rybnika, więc na scenie było bardzo kolorowo, bo przecież każdy zakątek powiatu ma nieco odmienny strój. Piosenki były autorskie, z naprawdę dobrym tekstem.

Kolejną konkurencję stanowił popis kulinarny, w tym roku zista, czyli babka. W foyer teatru każdy mógł wypieków skosztować, a i recepturę zapamiętać. Poniżej jeden z przepisów - na Świerklańską babeczkę:

Świerklańska babeczka w plisowanym klajdeczku

piyknie uczesano na „Gwara Śląsko” przyrychtowano!

Dzisiaj łod rana się flyjgowała i taki produkty potrzebowała:

Trza by mieć:

Font mąki

Poł fonta cukru

5 jajec

1 łyżka bakpulwru

1 szklonka oleju

2 łyżki kakała

Jajca z cukrem ucirała, mąka z bakpulwrym, kakałym i olejym dała. Na koniec blank ubite biołko wyfyrlała. Potym na papiurze w blatrule 40 minut w 180 st. leżała...

Widownia Teatru Ziemi Rybnickiej była wypełniona po brzegi. Występy pań podziwiali również włodarze miast i miasteczek ze Starostą Powiatu Rybnickiego Damianem Mrowcem, Wiceprezydentem Rybnika Piotrem Masłowskim i Dyrektorem Oddziału Mikołowskiego Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - panem Jakubem Cofałą, którzy to objęli imprezę honorowym patronatem. Nie zabrakło też burmistrza Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny - Wiesława Janiszewskiego, wójta Świerklan - Tomasza Pieczki, zastępcy wójta Gaszowic - Zbigniewa Goworowskiego, wójta Jejkowic - Marka Bąka i pełnomocnika wójta Lysek - Józefa Stukatora. Włodarze w sposób szczególny uhonorowali występy pań dobrym słowem i nagrodami, podkreślając przy tym znaczenie działalności Kół dla kultywowania tradycji kulturalnych i kulinarnych, ale i promocji małych Ojczyzn.

Poziom artystyczny występów był niezwykły! Publiczności jednak najbardziej spodobał się występ Koła Gospodyń Wiejskich w Palowicach z gminy Czerwionka-Leszczyny, a dyrektor ŚODR w Częstochowie uhonorował zwycięzców pucharem. Strach pomyśleć, że gdyby nie Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i pomysłodawca i dobry duch konkursu - pani Jadwiga Gajewska, świat nie ujrzał by tych wspaniałych talentów pań z Kół Gospodyń Wiejskich!

Pewną atrakcją wieczoru był występ zespołu góralskiego Maliniorze z Brennej. To reprezentanci Śląska Cieszyńskiego i kolejne barwy – odmienne stroje, gwara, muzyka. Bisom nie było końca.

Przepiękny ten nasz ŚLĄSK poprzez swoją różnorodność!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com