^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Finał Powiatowego Konkursu "Gwara śląska na wesoło"

IMG 2318

      24 stycznia 2016 roku po raz kolejny w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się finał konkursu Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara śląska na wesoło”, którego celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych, a przede wszystkim integracja środowisk oraz promocja gmin powiatu rybnickiego i miasta Rybnika. Organizatorem jest Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku oraz Teatr Ziemi Rybnickiej.

W Konkursie wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z poszczególnych gmin: Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, Gmina Lyski, Gmina Gaszowice oraz Miasto Rybnik; Koło Gospodyń Wiejskich Bełk, Czuchów, Książnice, Dębieńsko, Pstrążna, Sumina, Rybnik-Ligota, Rybnik-Gotartowice.

      Wypiek pączków (krepli) oraz wystawę rękodzieła przygotowały: KGW Książnice, Dzimierz, Gaszowice, Sumina, Rybnik-Ligota oraz Stowarzyszenie „Pasjonatki” z Rybnika-Boguszowic.

W konkursie prezentowane były następujące konkurencje:

1. „Śpiewka o nos” - piosenka własnego autorstwa

  1. „Co mnie rychtig wkurzo” - scenka kabaretowa
  2. Potrawa śląska - Kreple

Obecnością zaszczycili przedstawiciele władz: Piotr Masłowski Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika, Marek Profaska Wicestarosta Starostwa Powiatowego w Rybniku, Grzegorz Boski Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Wiesław Janiszewski Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Marek Bąk Wójt Gminy Jejkowice, Karina Stępień Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska UG Gaszowice, Mariola Czajkowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach, Milena Karkut Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich UG Lyski, Agata Terlak Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rybniku, jak również Przewodniczący Miejskich i Gminnych Rad oraz Sołtysi.

    

"Gwara śląska na wesoło" to doskonała zabawa. W piosenkach i przyśpiewkach ludowych Koła Gospodyń Wiejskich starają się pokazać piękno swoich miejscowości, stroje ludowe oraz kultywują gwarę śląską.

W drugiej konkurencji kabaretowej „Co mnie rychtig wkurzo” dowiedzieliśmy się, że najbardziej wkurzają kolejki do lekarzy, ale powodu do śmiechu było naprawdę dużo.

Panie z Kół Gospodyń zaprezentowały przed publicznością swoje umiejętności artystyczne i kulinarne. W czasie przerwy publiczność miała możliwość degustacji śląskich „krepli”.

       Nagrodę Publiczności otrzymało KGW Bełk. Puchar za nagrodę Publiczności ufundował i wręczył Dyrektor ŚODR w Częstochowie. Dyplomy i nagrody wszystkim paniom z KGW biorącym udział w Konkursie kolejno wręczali włodarze poszczególnych jednostek administracyjnych. Starostwo Powiatowe w Rybniku również ufundowało nagrody dla Kół Gospodyń z powiatu rybnickiego.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się w organizację Konkursu, dziękujemy za nagrody, a przede wszystkim dziękujemy paniom z Kół Gospodyń za udział w tegorocznym konkursie.

IMG 2145

 

IMG 2208IMG 2267IMG 2320IMG 2333IMG 2302

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com