^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Oferta ŚODR

Podziwiali i zwiedzali Rogów, Lipce Reymontowskie, Gidle

W dniu 16 lipca br. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ,, Mstowianki” z Mstowa uczestniczyły w seminarium wyjazdowym do Arboretum SGGW w Rogowie. Arboretum to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Ma on charakter parku leśnego. Mogliśmy w nim podziwiać jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Pani Przewodnik oprowadziła nas po leśnych powierzchniach doświadczalnych z obcymi gatunkami drzew i alpinarium. Spacer po tym wyjątkowym parku leśnym dał nam możliwość poszerzenia wiedzy przyrodniczej, poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów. Oglądaliśmy m.in. klon palmowy (symbol Arboretum w Rogowie), bananowiec preriowy z owocami, piernikowiec (liście zaczynają pachnieć jak wata cukrowa), kasztan jadalny (niestety, owoce były jeszcze niedojrzałe), korkowiec (ma miękką korę), cytrynowiec chiński (ma owoce o pięciu smakach); magnolię parasolowatą, diabelską maczugę, ostrokrzew amerykański, dereń kousa i wiele innych.

 Drugim punktem programu było odwiedzenie wsi Lipce Reymontowskie. To właśnie w Lipcach Władysław Reymont umiejscowił akcję powieści „Chłopi”. Znajduje się tu niewielki skansen z ośmioma chałupami i sadem, stanowiący Muzeum Regionalne im Wł. St. Reymonta. W muzeum można obejrzeć różnorodne eksponaty związane z historią, etnografią, kulturą Lipiec i okolic oraz pamiątki związane z pisarzem. Znajdują się tu również unikatowe maszyny i urządzenia dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów, pochodzące z XIX i XX wieku. Szanowni Państwo trzeba i warto zobaczyć! Warto też sprawdzić i przekonać się, że Lipce Reymontowskie, malownicza wieś z powieści „Chłopi” naprawdę istnieje. A wizyta w Galerii Staroci i Pamiątek staje się podróżą sentymentalną w czasie. W drodze powrotnej uczestniczki nawiedziły sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej w Gidlach, patronki rolników i górników, ludzi pracujących na roli i pod ziemią.

Organizator Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Dziękuje  wszystkim za edukacyjnie i ciekawie spędzony dzień.

rogów4

Rogów1

rogów3

lipcelipce2

chłopi

lipce3

lipce4

gidle

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com