^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Jubileuszowe 40 - te DNI OTWARTYCH DRZWI przeszły do historii

 10115571

Tegoroczne XL Dni Otwartych Drzwi Mikołowskiego Oddziału Ś0DR w Częstochowie, które odbyły się w dniach 29 - 30.06.2019 r. już za nami.

DOD były i są nadal okazją do zaprezentowania działalności Ośrodka oraz zadań jakie stoją przed służbą doradczą, wraz ze zmieniającą się sytuacją rolnictwa w Polsce i na świecie.

Z racji 40-lecia jubileuszu Dni Otwartych Drzwi warto pokusić się o retrospekcję i przegląd tego jak przebiegały one dawniej i dziś.

Idea cyklicznego jak się potem okazało wydarzenia, była tyle nowa co innowacyjna. Przełom lat 70-tych i 80- tych, warunki gospodarcze, sytuacja rolnictwa i produkcji rolnej była jakże różna od kolejnych edycji DOD. Stąd też pierwsze Dni skupiały się na prezentacji merytorycznych osiągnięć Ośrodka, efektów, wdrożeń, pokazów i doświadczeń polowych we wdrażaniu nowych metod gospodarowania i pracy doradczej. Wszystko to prezentowane było w Pawilonie Wystawowym w siedzibie ośrodka w Paniowach. Pozytywny odbiór tego przedsięwzięcia spowodował, że impreza nabrała rangi i oprócz prezentacji tego co robiono, doszły pewne inne elementy, które wpłynęły na jego uatrakcyjnienie.

Wprowadzono m.in.

- ekspozycję maszyn i urządzeń rolniczych

- pojawili się wystawcy ze środkami do produkcji rolnej ( nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny, probiotyki i mieszanki paszowe dla zwierząt gospodarskich, urządzenia rolnicze tj. dojarki, podłogi rusztowe, przyczepy do przewozu zwierząt itp.)

- pięciokrotnie zorganizowano wystawę zwierząt hodowlanych, głównie bydła.

- pojawiła się wystawa drobnego inwentarza, a następnie w kolejnych latach, wystawa psów rasowych.

Strzałem w przysłowiową „10”, były występy zespołów ludowych zrzeszonych w ramach KGW z całego województwa i regionu. Ich występy miały początkowo charakter rozrywki, a potem ich występy przybrały formę konkursową lub przeglądu, jako elementu rywalizacji do szczebla krajowego. Duża w tym zasługa WZRKiOR oraz spółdzielczości wiejskiej, która wspierała merytorycznie i finansowo to przedsięwzięcie.

W ramach ówczesnej działalności Klubów 4H, i początków rodzenia się świadomości ekologicznej, parokrotnie prezentowano modę damską strojów wykonanymi z materiałów naturalnych (len, bawełna, wełna).

Mocnym akcentem kolejnych po sobie następujących DOD, były konferencje i seminaria branżowe, w ramach których wybitni specjaliści, naukowcy, a także praktycy- rolnicy omawiali aktualne zagadnienia z którymi borykali się producenci trzody chlewnej, drobiu , drobnego inwentarza, czy hodowcy pszczół. Zainteresowanie tym elementem było spore, co zaowocowało dwukrotnie zorganizowaniem tzw. Forum Rolniczego.

Ważnym elementem prezentującym efekty pracy doradczej było odbywające się w trakcie DOD podsumowanie konkursów:

- Bezpiecznego Gospodarstwa Rolnego

- Regionalnego etapu Agroligi czy Konkursu Wiedzy Rolniczej.

Z biegiem lat, mocno rozwinął się handel produktami rolnymi, głownie kwiatami i roślinami ozdobnymi, ale także miodami, produktami mlecznymi, ziołami, przyprawami itp.

Ten zmieniający się charakter imprezy spowodował, że oprócz elementów promocji Ośrodka, dużą część zajęły stoiska handlowe. Dni Otwartych Drzwi przyjęły charakter festynu, imprezy pod hasłem: „dla każdego coś miłego”.

Niektóre z elementów przetrwały do tegorocznego jubileuszu 40-lecia (seminaria, stoiska merytoryczne i poradnictwo technologiczne, pola dydaktyczne, występy zespołów ludowych, wystawa drobnego inwentarza czy pokaz ras psów). Inne niestety z racji wymogów weterynaryjnych czy rosnących kosztów zanikły (wystawa hodowlana zwierząt).

Mocnym i dobrze odebranym wydarzeniem jest od kilku lat organizowany przez Śląską Izbę Rolniczą - Piknik, prezentujący smak polskich wyrobów mięsnych. (wołowiny, wieprzowiny, drobiu), w połączeniu z konkursem wiedzy o mięsie dla starszych i młodszych wraz z atrakcyjnymi nagrodami.

W ciągu tych 40- lat się wiele zmieniło, ale idea imprezy pozostała.

Tegoroczne Dni Otwartych Drzwi zaczęły się od oficjalnego otwarcia, którego dokonali wspólnie Z-ca Dyrektora ŚODR Anna Szymik oraz Dyrektor Ośrodka Marek Dziubek.

Wśród zaproszonych gości – Dyrektorów i Prezesów Instytucji Rolniczych pracujących na rzecz rolnictwa, Przedstawicieli Sejmiku, Starostwa Powiatu Mikołowskiego, była obecna europoseł pani Izabela Kloc oraz poseł na Sejm RP Pani Barbara Dziuk. Po ceremonii otwarcia i zabraniu głosu przez zaproszonych gości, podsumowano tegoroczny konkurs wiedzy rolniczej:

III miejsce w konkursie przypadło panu Kazimierzowi Soboniowi z Czeladzi

II miejsce i tytuł Wicemistrza Wiedzy Rolniczej otrzymał Paweł Michalski z Mikołowa,

zaś Mistrzem Wiedzy Rolniczej i zwycięzcą tegorocznego konkursu został pan Paweł Niemczyk z Bielska-Białej, który w imieniu uczestników i laureatów podziękował organizatorom i uczestnikom za przebieg tegorocznych zmagań.

W kulminacyjnym miejscu czyli na scenie rozpoczęły się występy zespołów ludowych, których w sumie było 18. Z wielkim zaangażowaniem prezentowały przygotowany repertuar pieśni nierzadko przeplatany skeczami, dowcipami, czy wręcz scenkami kabaretowymi. Zgromadzona publiczność żywo reagowała na to co działo się na scenie, nagradzając występujących brawami.

Zainteresowani mogli wraz z naszymi specjalistami zwiedzić pola doświadczalne: ogrodnicze -w otoczeniu siedziby Ośrodka w Mikołowie-Śmiłowicach- podziwiając różnorodność roślin ozdobnych, krzewów w mnogości odmian oraz pole roślin uprawnych w Paniowach, wraz z fachowym merytorycznym komentarzem specjalistów z zakresu uprawy polowej.

O zaletach zdrowotnych i walorach smakowych mięsa wieprzowego mogli przekonać się wszyscy ci, którzy bardzo licznie zgromadzili się na prowadzonym przez Śląską Izbę Rolniczą wydarzeniu promującym smak tradycji tego mięsa. Jednym z elementów były liczne konkursy wiedzy z zakresu znajomości poszczególnych elementów tuszy wieprzowej, konkurs rysunkowy dla dzieci oraz inne atrakcje.

Swe umiejętności instrumentalno-wokalne, z dedykacjami, przedstawiała działająca przy ŚODR Kapela Biesiadna.

Mocnym wydarzeniem muzycznym był występ gościa specjalnego - Grupy TIME. Temperament, rytm oraz dobry kontakt z widownią sprawił, że zgromadzona publiczność, mimo upału, który wszystkim dawał się we znaki, żywiołowo oklaskiwała każdy prezentowany „kawałek muzyczny.

Kolejną atrakcją, a zarazem rozmaitością tego co działo się w trakcie DOD, to tradycyjna już Wystawa Drobnego Inwentarza, która jak zwykle cieszyła oko nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. A skoro o zwierzętach mowa, trzeba wspomnieć o alpakach, które w cieniu drzew z gracją poruszały się po swoim wybiegu, a także o pokazie psów rasowych, których zalety z dumą prezentowali ich właściciele. Najmłodsi mogli także spróbować przejażdżki wierchem na kucu.

Duży zainteresowaniem, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszyła się wystawa zabytkowych ciągników, choć w mniejszej liczbie niż poprzednio. Wszystkie sprawne technicznie i gdyby trzeba było, dzielnie ruszyły by do pracy.

W budynku Ośrodka odbyło się też seminarium związane z produkcją pszczelarską, prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów naukowców, a zarazem praktyków, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą.

Tak bogaty i urozmaicony przebieg tegorocznych Jubileuszowych Dni Otwartych Drzwi, nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego sponsorów, którzy rozumiejąc sens tego typu wydarzenia, w znacznej części partycypowali w kosztach, przekazując środki finansowe. Byli to:

- Totalizator Sportowy

- Starosta Mikołowski

- Burmistrz Miasta Mikołów

Wszystkim im bardzo dziękujemy, licząc w przyszłości na dalszą współpracę.

Nad XL Dniami Otwartych Drzwi Patronat Honorowy objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski

Wojewoda Śląski – Jarosław Wieczorek

Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski

Starosta Mikołowski – Mirosław Duży

Burmistrz Mikołowa – Stanisław Piechula

Prezes WFOŚIGW w Katowicach – Tomasz Bednarek

 

Patronat medialny sprawowała

Telewizja Polska TVP 3 KATOWICE

Polskie Radio Katowice

Partnerami imprezy byli:

  • Powiat Mikołowski
  • Grupa Polok
  • Gospodarstwo Klimowicz
  • Urząd Miasta

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie naszych jubileuszowych Dni Otwartych Drzwi

Mamy nadzieję, że otoczone wieloletnia tradycją Dni Otwartych Drzwi naszego Ośrodka doczekają się kolejnych jubileuszy.

GALERIA

Fot . K. Kwaśniewska

                                                                                                                                  

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com