^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

70 LAT STOWARZYSZENIA KULTURALNEGO KOŁA GOSPODYŃ ROWIEŃ

images

10 listopada 2018 roku Stowarzyszenie Kulturalne Koła Gospodyń Rowień obchodziło Jubileusz 70-lecie swojego istnienia.

 Uroczystość rozpoczęła się msza św. w intencji członkiń w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rowniu, po której wszyscy zaproszeni goście z członkiniami Stowarzyszenia Kulturalnego Koła Gospodyń na czele udali się do pięknie wyremontowanej Świetlicy MOK w Rowniu gdzie Panie mają swoją siedzibę.

Koło powstało 3 grudnia 1948 roku, a obecną przewodnicząca SKKG jest Pani Weronika Konsek, która w 2000 roku została wybrana na czwartą kadencję i znakomicie z wielkim zaangażowaniem nadal udziela się społecznie i koordynuje prace grupy gospodyń z Rownia.

Członkinie organizują wiele imprez m.in.: biesiady na Dzień Kobiet - tzw. babski comber, Dzień Matki, zabawę śledzikową, a także spotkanie opłatkowe. We wrześniu 2012 roku wygrały II Festiwal Kołocza Swojskiego w Żorach - upiekły najlepszy kołocz śląski. W 2004 roku panie zdobyły trzecie miejsce w Regionalnym Konkursie Wypieki na Zapusty i Wielkanoc, dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, zachowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocje swojej Małej Ojczyzny .

Panie promują Miasto Żory na różne sposoby, w różnych imprezach miejscowych i zamiejscowych poprzez częste organizowanie szkoleń wyjazdowych, bawią się i jednocześnie kultywują, popularyzują śląską kulturę i tradycję. Nie sposób wymienić tu wszystkich nagród, odznaczeń, dyplomów jakie Panie zdobyły, bo dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich członkiń jest ich po prostu mnóstwo.

Panie wykazały się dużą inwencją i poczuciem humoru, a Zespół „ Jagoda” wywodzący się ze Stowarzyszenia Kulturalnego KGW Rowień swoimi pięknymi przyśpiewkami umilał nam czas podczas tego wspaniałego Wielkiego Jubileuszowego Święta!

Podczas uroczystej imprezy nie zabrakło również zaproszonych gości z Prezydentem Miasta Żory Waldemarem Sochą na czele, byli samorządowcy, delegacje KGW z ościennych, zaprzyjaźnionych miejscowości i gmin, sponsorzy i inni delegaci, były piękne życzenia i piękne różne prezenty.

Przewodnicząca Stowarzyszenia odczytała otrzymane również na tę okoliczność listy gratulacyjne i podziękowała sponsorom, dzięki którym uroczystość obfitowała w przeróżne smakołyki i prezenty.

Nie zabrakło też przedstawiciela ŚODR w Częstochowie. Osobiście miałam przyjemność złożyć Panią życzenia, wręczyć kwiaty i dyplom.

Wszystkim Paniom ze Stowarzyszenia Kulturalnego Koła Gospodyń Rowień, życzymy dużo zdrowia, samych sukcesów, oraz dalszego krzewienia tradycji regionalnych.

 

    indeks

578871776b10f osize200x140q70h3ac0d9

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com