^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Dzień Kartofla w Parku Etnograficznym w Chorzowie

chorzów ziemniaki

W niedzielę 2 października br. w Chorzowie, w Górnośląskim Parku Etnograficznym, w organizowanym corocznie „Dniu Kartofla” tradycyjnie nie zabrakło stoiska Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pracownicy Działu Systemów Produkcji Rolnej na stoisku promocyjnym Ośrodka zaprezentowali najnowsze odmiany ziemniaków jadalnych. Na wystawie pokazano 14 odmian ziemniaka różnych grup wczesności, zaliczonych do różnych typów kulinarnych. Większość prezentowanych odmian znajduje się już w sprzedaży.

W tym roku mieliśmy na wystawie również starą odmianę Bryza, ale chyba po raz ostatni, ponieważ już traci swoje walory, zwłaszcza smakowe i jest coraz mniejsze zapotrzebowanie wśród konsumentów na tą odmianę.

Uczestnicy ,,Dnia Kartofla” byli zaskoczeni dużą różnorodnością odmian, zwłaszcza odmian o czerwonej skórce. Konsumenci często nie są zadowoleni z ziemniaków kupowanych na targu. Bardzo często brak informacji o odmianach, sprzedawana jest mieszanka odmian różniących się czasem gotowania, zaliczonych do odmiennych typów kulinarnych.

Możemy już spotkać w marketach linię ziemniaków z podziałem na odmiany, ale są to raczej rzadkie wyjątki, a nie powszechna praktyka. Dobrze by było, aby konsument wiedział jaką odmianę kupuje. Powszechne stosowanie oznakowania sprzedawanych odmian ziemniaków i dostępność informacji o ich cechach użytkowych pozwoliłoby uniknąć przykrych niespodzianek w gospodarstwie domowym.

Pytania dotyczyły głównie walorów smakowych nowych odmian, przydatności poszczególnych odmian do celów kulinarnych, trwałości przechowalniczej i wad kłębów. Większość zwiedzających znało tylko starsze odmiany takie, jak: Bryza, Aster, Orlik w związku z tym zainteresowanie nowszymi odmianami było duże. Odmiana Vineta jest już odmianą rozpoznawalną, jak również ziemniaki o czerwonej skórce, chociaż w tym przypadku nie możemy mówić o znajomości nazw odmian przez konsumenta. Aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian znajduje się 110 odmian, a w katalogu CCA unijnym około 1600. Hodowla jest procesem ciągłym, na rynku pojawiają się coraz to nowsze odmiany, które z pewnością zyskają uznanie konsumenta.

Zainteresowanie wystawą było duże, odmiany przyciągały uwagę zwiedzających. Podczas ,,Dnia Kartofla” udzielając konsultacji i wywiadów, obsługujący stoisko specjaliści popularyzowali zadania doradztwa rolniczego oraz wybrane zagadnienia z uprawy i ochrony ziemniaka.                                                                                                            

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com