^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Dzień kartofla czyli tradycyjne wykopki w skansenie

" Koniec prac żniwnych był jednocześnie początkiem czasu zbioru ziemniaków czyli wykopek. 17 września podczas wydarzenia „Dzień Kartofla” w skansenie przypomnimy dawne obrzędy i zwyczaje oraz pokażemy jak kiedyś wyglądała praca przy zbiorze kartofli. Będzie można ukopać ziemniaki motyką, zbierać ręcznie za kopaczką, a na koniec spróbować ziemniaka z parownika.

Dzień kartofla to wydarzenie które gromadzi na terenie skansenu tysiące gości, którzy chcą poznać bliżej króla polskich stołów jakim bez wątpienia jest ziemniak. Podczas imprezy dowiemy się o procesie uprawy i zbioru ziemniaka dawniej i dziś, a także poznamy jego różne odmiany – opowiedzą o tym przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz pracownicy muzeum.

Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekają, będą oczywiście wykopki. Na pole za zagrodą sołtysa, wjedzie niezawodny skansenowy Ursus, który bronami rozkopie ziemię, by goście własnoręcznie mogli wydobywać dojrzałe bulwy. W tym roku odbędzie się także pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego – będziemy mogli zatem zapoznać się z dawnymi narzędziami do prac polowych i zaawansowanymi technologicznie, używanymi obecnie.

Tego dnia uczestnicy mają również niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w pracach polowych. Warto zaznaczyć, że obecnie nie każdy ma możliwość spędzenia czasu na wsi w taki właśnie sposób. Mieszkańcy aglomeracji z wielką chęcią chwytają w dłonie kopaczki i motyki samodzielnie wydobywając z pola kartofle do ostatniej sztuki. Doświadczenie pokazuje, że najbardziej wytrwali potrafią spędzić w polu długie godziny mając z tego niesamowitą frajdę.

Po wysiłku fizycznym oczywiście nie zabraknie poczęstunku, by uzupełnić stracone kalorie. Na paleniskach przy spichlerzu z Wojkowic stanie parownik, z którego uczestnicy częstowani będą ziemniakami, zaś na ogniskach będzie można upiec jabłka.

Jeśli ziemniak jest królem polskiego stołu to królową z pewnością jest kapusta. W zagrodzie z Panewnik stanie plenerowa kuchnia, w której z pomocą dawnych narzędzi – szatkownic, ubijaków, beczek –  będzie można spróbować swoich sił w szatkowaniu, kiszeniu i jej ugniataniu. Kiszenie należy do jednych z najstarszych metod przedłużenia przydatności produktów spożywczych oraz zabezpieczenia ich przed zepsuciem – w trakcie wydarzania opowiemy także o fermentacji oraz korzystnym wpływie spożywania kiszonek na nasze zdrowie. Przypominamy, że w zagrodzie przygotowane zostaną beczki do udeptywania kapusty tradycyjną metodą – to kolejne doświadczenie, na które nie brak chętnych.

 

Dzień kartofla 2023

Wydarzeniu towarzyszył będzie jarmark z rękodziełem i gastronomią – tradycyjne potrawy z ziemniaków i kapusty zaserwują koła gospodyń z Rajczy i Stolarzowic zaś na małej łące jak co roku pojawią się panie z koła gospodyń z Poręby, które przygotują prażonki. Na stoiskach będzie można także kupić m.in. wędliny, sery, ciasta, wypieki i miody a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło ".

Równolegle do Dnia Kartofla odbywać się będzie wydarzenie muzyczne – Wieś Tańczy Śpiewa

http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/dzien-kartofla-czyli-tradycyjne-wykopki-w-chorzowskim-skansenie/

 Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania :)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com