^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zgnilec amerykański pszczół na terenie Sosnowca !

Zgnilec amerykański pszczół na terenie Sosnowca !

zgnilec ameykański 2

W ogromnym niebezpieczeństwie są pszczoły znajdujące się na zakażonych terenach wschodnich dzielnic miasta: Kazimierz Górniczy i Ostrowy Górnicze.

zgnilec amerykański

Na terenie miasta umieszczono tablice informacyjne skierowane dla pszczelarzy. Pojawienie się zgnilca amerykańskiego, wiąże się z zakazem wywożenia oraz przewożenia z zakażonego obszaru rodzin pszczelich, produktów pszczelich, urządzeń wykorzystanych w pasiece.

Zgnilec amerykański to naprawdę bardzo groźna dla pszczół choroba zakaźna. Wywołują ją bakterie Paenibacillus larvae, czyli tzw. laseczniki larwy. Dotyka larw pszczół, zaczynają gnić w zasklepionej komórce, aż w końcu giną w przeciągu około 4 dni. Choroba na szczęście nie zagraża pszczołom lotnym.

W przypadku wczesnego wykrycia choroby, możliwe jest uratowanie pszczół. Pali się wtedy tylko zaatakowane plastry, ramki z larwami, a rodzinę przesiedla się do nowego ula, co jest najłagodniejszym dla pszczół rozwiązaniem problemu. W przypadku zaatakowania całego ula jedynym rozwiązaniem jest jego spalenie oraz utylizacja.

Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio, jednak pośrednio konsekwencją rozprzestrzeniania się choroby jest nieurodzaj w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie. Wraz ze zgnilcem pojawiają się problemy z zapylaniem roślin, co objawia się obniżonym plonem.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com