^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konkurs na najlepszy ser świata rozstrzygnięty!

World Cheese Awards

image 6487327Konkurs na najlepszy ser świata rozstrzygnięty!

W konkursie udział wzięły 4434 sery z 42 krajów. Oceniane były przez 250 jurorów.

Do konkursu zgłoszone zostały sery bardzo różnorodne pod względem rozmiaru, koloru, kształtu, jak i dekoracji. Jurorzy degustowali sery nie znając ich nazw ani pochodzenia. Następnie musieli je ocenić przyznając wybraną liczbę punktów. "Ocenie podlegały oddzielnie wygląd, zapach, smak i konsystencja. -Ten mógłby być dobry do gotowania albo pieczenia, ale nie jest to najlepszy ser świata. Szukam sera, który zabierze mnie w podróż - mówiła Danielle Blis, jedna z jurorek degustując konkursowe przysmaki”.

W pierwszym etapie najpierw wyłonili 98 serów w kategorii "super złoto" do finałowej 16 – tki zakwalifikowało się tylko 16 najlepszych serów.

2 listopada ogłoszono wyniki. Zwycięzcą został wybrany szwajcarski ser Le Gruyère AOP surchoix zgłoszony przez producentów Vorderfultigen i Gourmino.

jedzenieserGruyereshutterstock 2202146199

Ser Le Gruyère AOP surchoix  sklasyfikowany jest jako ser twardy wytwarzany z mleka krowiego. Jego smak zmienia się wraz z wiekiem - w pierwszych miesiącach od wytworzenia jest delikatny i lekko słodki, a z kolejnymi miesiącami zyskuje na intensywności.

Nazwę swoją zawdzięcza miejscowość Gruyères w Szwajcarii.

front fr.3.full

Opis "AOP" w oficjalnej nazwie to natomiast znak jakości i potwierdzenie pochodzenia z regionu, gwarantujące autentyczność produktu i wytwarzanie go zgodnie z tradycyjnymi technikami. 

Ciekawostką jest na przykład to, że krowy, które produkują mleko na potrzeby produkcji Gruyère, są karmione wyłącznie naturalną paszą: świeżą trawą w lecie i sianem w zimie, bez żadnych dodatków.

Całość wydarzenia odbywała się w Newport w Walii.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com