^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konkurs na najlepszy ser świata rozstrzygnięty!

World Cheese Awards

image 6487327Konkurs na najlepszy ser świata rozstrzygnięty!

W konkursie udział wzięły 4434 sery z 42 krajów. Oceniane były przez 250 jurorów.

Do konkursu zgłoszone zostały sery bardzo różnorodne pod względem rozmiaru, koloru, kształtu, jak i dekoracji. Jurorzy degustowali sery nie znając ich nazw ani pochodzenia. Następnie musieli je ocenić przyznając wybraną liczbę punktów. "Ocenie podlegały oddzielnie wygląd, zapach, smak i konsystencja. -Ten mógłby być dobry do gotowania albo pieczenia, ale nie jest to najlepszy ser świata. Szukam sera, który zabierze mnie w podróż - mówiła Danielle Blis, jedna z jurorek degustując konkursowe przysmaki”.

W pierwszym etapie najpierw wyłonili 98 serów w kategorii "super złoto" do finałowej 16 – tki zakwalifikowało się tylko 16 najlepszych serów.

2 listopada ogłoszono wyniki. Zwycięzcą został wybrany szwajcarski ser Le Gruyère AOP surchoix zgłoszony przez producentów Vorderfultigen i Gourmino.

jedzenieserGruyereshutterstock 2202146199

Ser Le Gruyère AOP surchoix  sklasyfikowany jest jako ser twardy wytwarzany z mleka krowiego. Jego smak zmienia się wraz z wiekiem - w pierwszych miesiącach od wytworzenia jest delikatny i lekko słodki, a z kolejnymi miesiącami zyskuje na intensywności.

Nazwę swoją zawdzięcza miejscowość Gruyères w Szwajcarii.

front fr.3.full

Opis "AOP" w oficjalnej nazwie to natomiast znak jakości i potwierdzenie pochodzenia z regionu, gwarantujące autentyczność produktu i wytwarzanie go zgodnie z tradycyjnymi technikami. 

Ciekawostką jest na przykład to, że krowy, które produkują mleko na potrzeby produkcji Gruyère, są karmione wyłącznie naturalną paszą: świeżą trawą w lecie i sianem w zimie, bez żadnych dodatków.

Całość wydarzenia odbywała się w Newport w Walii.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com