^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Mikro świnka, coraz częściej spotykane zwierzę towarzyszące w naszych domach.

Powoli w Polsce zauważalny jest trend, na posiadanie świni domowej w wersji „mikro” jako pupila i towarzysza rodziny.

Mikro świnka jak sama nazwa mówi jest mikro, jednak należy pamiętać, że to mikro jest w proporcji do wagi oraz wzrostu dorosłej świni domowej. Mikro świnka plasować powinna się w masie ciała od 25-50 kg przy prawidłowym żywieniu. Czyli nie mamy co liczyć, że będzie wyglądać jak piesek rasy Chihuahua. Świnia rośnie przez kilka lat, aż osiągnie swoją docelową masę oraz wzrost, dlatego niemożliwe jest założenie do jakich wymiarów urośnie nasz słodki malutki prosiaczek. Decydując się na takie zwierzątko pod naszym dachem musimy liczyć się z tym, że świnka może dożyć nawet 15 lat, więc jest to zobowiązanie wieloletnie. Utrzymanie mikro świnki w domu wiążę się nie z niczym innym jak posiadaniem na początku szczeniaka w domu. Nauczenie czystości to najmniejszy problem, żywienie też, wszak świnia jest wszystkożerna. Bella

Pamiętać należy o tym, że zdrowie tak samo jak człowieka tak i zwierząt zależne jest od tego czym je żywimy, oraz jaki styl życia prowadzimy. Największym wyzwaniem będzie dostarczenie śwince, dużo naszej uwagi oraz zajmowanie jej czasu poza drzemkami. Inaczej znudzona zabawi się sama tym co spotka na swojej drodze

i możemy liczyć się z drobnymi lub większymi zniszczeniami w naszym domu. Długie spacery, najlepiej po terenach zielonych lub wybieg w ogródku będzie najlepszym miejscem na spożytkowanie energii naszej świnki jak i zapewni jej możliwość naturalnego odruchu rycia,  tarzania się w ziemi, błocie. W sezonie od wiosny do jesieni, świnka bez problemu mając schronienie od deszczu i wiatru, może nocować na dworze. Jednak jeśli przyzwyczai się do spania w domu zapewne, nie będzie chciała spać sama na dworze.

Jest to zwierzę stadne i bardzo związane ze swoimi domownikami broni ich oraz chce spędzać z Nimi jak największą część dnia. 

Do stworzenia mikro świnki w poł. XX wieku przyczyniły się takie rasy jak: Gloucester Old Spot, Ossabaw Island, Nowozelandzka Kune-kune, czy Świnia wietnamska. 

Mikro świnka występuje w 4 „rozmiarach”: Juliana Pig, Pocket Pig, Tea-cup Pig, Micro Mini Pig.

Każdy, kto zdecyduje się na posiadanie tak uroczego, figlarnego, mądrego i wiernego zwierzaka powinien zgłosić swojego pupila do ARMiR.

269716331 5115983315121236 4282422922636416219 n

Więcej ciekawych informacji związanych z mikro świnkami do przeczytania w Śląskich Aktualnościach rolniczych. Zapraszam do lektury.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com