^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Czy naszych polskich rolników będą czekały podobne zakazy? W Niemczech od 2021 roku kastracja prosiąt tylko ze znieczuleniem.

OBAWY POLSKICH HODOWCÓW I PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ.

04

Kastracja prosiąt bez znieczulenia jest zakazana w Niemczech od 1 stycznia 2021 roku. Rolnicy nadal nie wiedzą, jaka metoda kastracji będzie najlepsza, gdyż nie ma idealnej alternatywy. Wszystkie powodują dodatkowe koszty i nakłady pracy, a ponadto producenci świń muszą uwzględniać stanowisko zakładów mięsnych, które jedne metody preferują bardziej niż inne, co może zdecydować ostatecznie o sprzedaży tuczników i ich cenie.

Pierwotnie zakaz kastracji prosiąt bez zastosowania znieczulenia miał wejść w życie z początkiem 2019 roku. Niemieccy hodowcy nie byli jednak na niego gotowi i odroczono go o dwa lata. W najbliższej przyszłości planowane są w tym kraju liczne nowe przepisy poprawiające dobrostan świń, gdyż konsumenci coraz gorzej postrzegają intensywny chów trzody chlewnej. Dlatego władze robią wszystko, aby poprawić wizerunek produkcji zwierzęcej oraz warunki utrzymania.

Wielu rolników zastanawia się więc, czy chów nadal ma sens, czy też lepiej się z niego wycofywać, bo to dopiero początek inwestycji, które będą musieli ponieść, aby sprostać rosnącym wymogom dobrostanu.

Ze względu na wyśrubowane normy już teraz coraz więcej gospodarzy likwiduje stada. Należy się spodziewać, że w przyszłości w Niemczech będzie coraz mniej chlewni. Obawa jest też taka, że rolnicy zamiast kastrować świnie u siebie, mogą przestawić się na cykl otwarty i kupować wykastrowane prosięta przywożone z zagranicy.

Nie wiadomo, czy naszych polskich rolników będą czekały podobne zakazy. W sytuacji gdy producenci trzody chlewnej odczuwają skutki afrykańskiego pomoru świń, bardzo niskich cen żywca i rosnących cen surowców paszowych, kolejne przepisy wymagające inwestycji mogłyby całkowicie dobić tę gałąź produkcji zwierzęcej.

Unia Europejska nie narzuca członkom Wspólnoty prawnego obowiązku przeprowadzania kastracji w znieczuleniu. Te wymagania zawarte są w Deklaracji Brukselskiej, która była podpisywana dobrowolnie przez niektóre kraje Unii Europejskiej.

Polska jej nie podpisała, a nasze prawo przewiduje, że w pełnym znieczuleniu należy przeprowadzać kastrację u prosiąt powyżej 7 dnia życia.

Kastracja chirurgiczna jest najpowszechniejszą metodą pozbycia się knurzego zapachu mięsa i agresji u knurów, niesie jednak ze sobą ryzyko różnych powikłań, które przyczyniają się do zahamowania tempa wzrostu oraz wystąpienia infekcji. Jest także zabiegiem stresującym i bolesnym dla zwierząt, wpływającym negatywnie na ich dobrostan.

To, z jakimi skutkami kastracji będziemy mieli do czynienia, zależy przede wszystkim od terminu przeprowadzania zabiegu. Najczęściej wykonuje się go w pierwszych dniach życia prosiąt, bez stosowania środków znieczulających.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com