^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Będzińscy rolnicy na jubileuszowej XV Wystawie Rolniczej

Seminarium wyjazdowe doradców z rolnikami Opolagra 2018

2 OPOLAGRA

W dniach 15 – 17 czerwca 2018 r. w Kamieniu Śląskim odbyła się jubileuszowa, XV edycja wystawy rolniczej Opolagra. Impreza ta w ciągu 15 lat swojego istnienia wyrosła na wiodącą wystawę rolniczą w Polsce, przez trzy dni trwania, opolagry odwiedziło ją blisko 50 tysięcy zwiedzających. Odbywająca się w tym roku już XV edycja imprezy, była nad wyraz udana, o wyjątkowo ciekawym programie merytorycznym i przepełniona wieloma wspaniałymi atrakcjami. Oferta wystawowa była tak zorganizowana, aby każdy rolnik, zajmujący się produkcją: polową, zwierzęcą, przechowalnictwem, przetwórstwem i działami specjalnymi, mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego uważamy że seminarium wyjazdowe z zorganizowaną grupą naszych będzińskich rolników było bardzo udane. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentował PZDR Będzin z grupą 12 rolników z powiatu będzińskiego oraz z specjalstami Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa Oddziału w Mikołowie. Oglądaliśmy najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i sprzęt rolniczy, który był prezentowany na stanowiskach wystawowych.

1 OPOLAGRA

Pokazy najnowocześniejszego sprzętu, możliwość przetestowania doskonałej klasy maszyn rolniczych – to tylko najważniejsze z wielu atrakcji, które mieliśmy przyjemność oglądać jakie   przygotował dla rolników, organizator tegorocznych targów Opolagra 2018, firma DLG AgroFood Sp. z o.o. i partnerzy wspierający: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Impreza odbywała się na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim koło Opola, na powierzchni 45 hektarów, prezentowało się ponad 400 wystawców. Uczestniczyliśmy w pokazach pracy sprzętu, gdzie był on testowany, przed licznie zgromadzoną publicznością, na specjalnie do tego celu przygotowanych torach. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy podobnie jak w roku poprzednim były ładowarki Manitou. Atrakcją, był 3-dniowy konkurs operatorów maszyn.

3 OPOLAGRA

Program tegorocznych pokazów był bardzo bogaty. Mieliśmy przyjemność zobaczyć: pokaz mycia maszyn po zakończeniu prac polowych, akademia opon Grasdorf pozwoliła nam przybliżyć problematykę dotyczącą właściwego doboru ogumienia do maszyn rolniczych. Naszą szczególną uwagę zwróciła możliwość przyjrzenia się różnym technikom zadawania paszy i obejrzenia w praktyce, jak sprawdzają się różnego typu paszowozy i kosiarki samojezdne do sporządzania specjalistycznych kiszonek. Firma John Deere Polska zaprezentowała możliwości sterownia ciągnikiem z kabiny kombajnu, na specjalnych torach „przeszkód”, testowano opryskiwacze i wiele innych maszyn.

4 OPOLAGRA

Poza tym zaprezentowano pokazy na „żywo” na użytkach zielonych, różnorodnych technik: koszenia, grabienia, balowania. Ogromne zainteresowanie wśród naszych będzińskich „seminaryjnych rolników” wywołał komis maszyn używanych, gdzie można było po atrakcyjnych cenach kupić : kombajny, ciągniki, oraz przeróżne maszyny rolnicze i urządzenia. Goszcząc na targach mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać interesujących wykładów, wystąpień i doniesień podczas forum rolniczego, które odbyło się w specjalnie przygotowanych namiotach.

W naszych rozmowach z kolegami „branżowcami”, rolnikami oraz wystawcami zwróciliśmy uwagę na wypowiedzi, które podkreślały, że tegoroczne targi odbywają się, w niekorzystnym dla rolników czasie, problemów z bioasekuracją gospodarstw rolnych w dobie ASF.

5 OPOLAGRA

W dyskusjach, słusznie podkreślali wypowiadający się fachowcy, a w szczególności rolnicy, że zarówno: poważny problem ASF oraz ceny mleka i żywca nie powalają, spoglądać optymistycznie w przyszłość. Dyskusje merytoryczne, stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o rolnictwie.

Oceniamy że wyjazd seminaryjny był bardzo udany i pożyteczny, z pewnością poszerzyliśmy swoją wiedzę, która będzie nam służyła w dalszej pracy doradczej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com