^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Seminarium Wyjazdowe - Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego

Relacja z wystawy rolniczej Opolagra 2016

o1Pokazy najnowocześniejszego sprzętu, prezentacja bydła mlecznego oraz możliwość przetestowania doskonałej klasy maszyn rolniczych – to tylko najważniejsze z wielu atrakcji, które przygotował dla rolników, organizator targów Opolagra 2016, firma DLG AgroFood Sp. z o.o. i partnerzy wspierający: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Impreza odbyła się od 10 do 12 czerwca br. na terenie lotniska w Kamieniu Śląskim koło Opola. Opolagra jest największą regionalną wystawą rolniczą w Polsce. W tym roku na powierzchni 45 hektarów, prezentowało się na niej ponad 475 wystawców.

o2

W ciągu trwającej zaledwie dwa dni imprezy odwiedziło ją, ponad 48 tysięcy osób zainteresowanych nowościami i nowinkami rolniczymi. Na przekór wszystkim malkontentom odbywająca się XIII edycja tegorocznej imprezy, pomimo numeracji, nie była pechowa, a nad wyraz udana, o wyjątkowo ciekawym programie merytorycznym i przepełniona wieloma wspaniałymi atrakcjami.

o3

Oferta wystawowa była tak zorganizowana, aby każdy rolnik, zajmujący się produkcją: polową, zwierzęcą, przechowalnictwem, przetwórstwem i działami specjalnymi, mógł znaleźć coś dla siebie. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowała delegacja specjalistów: Działu Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa, Redakcja Śląskich Aktualności Rolniczych oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego z Będzina.

o4

 

Oglądaliśmy nowoczesne maszyny, urządzenia i sprzęt rolniczy, który były prezentowany na stanowiskach wystawowych, ale również, uczestniczyliśmy w pokazach pracy sprzętu, gdzie był on testowany, przed licznie zgromadzoną publicznością, na specjalnie do tego celu przygotowanych 20 torach „dzielności”, powierzchni płyty lotniska.

o5

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy były ładowarki. Tegoroczną atrakcją, jakiej jeszcze nie było na żadnej, wystawie rolniczej w Polsce, był 3-dniowy konkurs operatorów maszyn roboczych. Jako uczestnicy minionych targów w latach 2010-2015, oceniliśmy jednomyślnie, na podstawie własnych spostrzeżeń, że program tegorocznych pokazów by bardzo bogaty.

o6

Mieliśmy przyjemność zobaczyć : pokaz mycia maszyn po zakończeniu prac polowych, Akademia Opon Grasdorf pozwoliła nam przybliżyć problematykę dotyczącą właściwego doboru ogumienia do maszyn rolniczych. Firma John Deere Polska zaprezentowała możliwości sterownia ciągnikiem z kabiny kombajnu, na specjalnych torach „przeszkód”, testowano opryskiwacze i wiele innych maszyn. Poza tym zaprezentowano pokazy na użytkach zielonych: koszenia, grabienia, balowania i po raz pierwszy w historii targów Valtra Demo Tour. Nowością tegorocznej Opolary, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród rolników był Komis Maszyn Używanych, gdzie można było po atrakcyjnych cenach kupić: kombajny, ciągniki, maszyny zawieszane oraz ciągnione.

o7

Integralną częścią targów Opolagra 2016 była Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego. Na tegorocznej wystawie zaprezentowano ponad 136 szt. bydła mlecznego. Zwierzęta były najpierw wyceniane,a następnie najlepsze sztuki można było nabyć na aukcji. Podczas wystawy zaprezentowali się młodzi hodowcy, którzy wystartowali w specjalnie dla nich zorganizowanym konkursie.

o8

 

Pokaz bydła był również okazją do przyjrzenia się różnym technikom zadawania paszy i obejrzenia w praktyce, jak sprawdzają się różnego typu paszowozy. Z racji zawodowych zainteresowań i specjalności zootechnicznej, naszą szczególną uwagę ze zrozumiałych względów przykuła wystawa bydła mlecznego oraz pokaz bydła mięsnego.

o9

Komisja Sędziowska w składzie: sędzia główny: Dirk Schmuese (Niemcy), sędzia pomocniczy: Martin Ziaja (PFHBiPM) oraz asystent sędziego i moderator: Marek Karwacki (PFHBiPM), przyznała 17 czempionów i 12 wiceczempionów.

Kulminacyjnym punktem wystawy, na który czekaliśmy, przed „ringiem”, wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością, był wybór 2 superczempionów śląskiej wystawy bydła mlecznego

o10

 

            Zwycięzcami w tej super kategorii i superczempionami okazały się:

o1

- W kategorii wystawowa Jałówka w wieku 18-19 m-cy PHF-RW, o numerze katalogowym
61 i rejestrze PL005252427612, właściciel OHZ Głogówek sp. z o.o.

o15

 -W kategorii wystawowa Krowa II laktacji i starsze PHF-RW, o numerze katalogowym
136 i rejestrze PL005281349466, właściciel OHZ Głogówek sp. z o.o

o12

W naszych rozmowach z kolegami „branżowcami”, organizatorami targów oraz wystawcami zwróciliśmy uwagę na wypowiedzi, które podkreślały, że tegoroczne targi odbywają się,w niekorzystnym dla rolników czasie, a mianowicie w trakcie, pewnego rodzaju wyczekiwania, gdyż nie wszedł w życie, nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

o13

Nie ma pieniędzy dla potencjalnych beneficjentów, więc rolnicy są w zawieszeniu i niepewności, skoro nie wiedzą, na co będzie ich faktycznie będzie stać. Słusznie podkreślali wypowiadający się fachowcy z PFHBiPM, że: ceny mleka i żywca też nie powalają, spoglądać optymistycznie na planowanie inwestycji. Dyskusje merytoryczne, stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości polskiej hodowli zwierząt gospodarczych.

o14

Oceniamy, że wyjazd seminaryjny był bardzo udany i pożyteczny, z pewnością poszerzyliśmy swoją wiedzę, która będzie nam służyła w dalszej pracy doradczej.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com