^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Odnawialne źródła energii na wsi

Odnawialne źródło energii na wsi i domach jednorodzinnych.

Jednym z rozwiązań powyższych problemów jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii.  Energia odnawialna to energia pochodząca z naturalnych, niewyczerpywanych źródeł takich jak wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia, zasoby wodne czy stała biomasa, biogaz i biopaliwa ciekłe.

Biogazownie rolnicze

W rolnictwie wykorzystuje się również energię elektryczną, ciepło, biometan z biogazu rolniczego. Mogą do tego być wykorzystane takie produkty jak:

  1. produkty rolne oraz produkty uboczne rolnictwa, w tym odchody zwierzęce,
  2. produkty z przetwórstwa produktów pochodzenia rolniczego i produktów ubocznych, odpady lub pozostałości z tego przetwórstwa, w tym z przetwórstwa i produkcji żywności, pochodzące z zakładów przemysłowych,
  3. biomasę roślinną zebraną z terenów innych niż zaewidencjonowane jako rolne,
  4. odchody zwierzęce pozyskane z działalności innej niż rolnicza.

W domach jednorodzinnych w Polsce można zastosować kilka technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), które po przetworzeniu dostarczają prąd oraz ciepło. Między innymi: kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne (PV), przydomowe elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, rekuperatory, systemy odzysku ciepła ze ścieków, gruntowe wymienniki ciepła oraz tzw. rozwiązania hybrydowe, które polegają na łączeniu różnych technologii OZE. Najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych to kolektory słoneczne, fotowoltaika oraz pompy ciepła.

solar 2955285 1280

Kolektory słoneczne (panele słoneczne, zwane solarami) służą do zamiany energii słonecznej na energię służącą do podgrzewania wody użytkowej oraz rzadziej na potrzeby ogrzewania pomieszczeń. Projektując tą instalację bierze się pod uwagę liczbę mieszkańców, ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę, poziom nasłonecznienia na terenie, na którym mieszkamy i możliwość odpowiedniego ustawienia kolektorów względem stron świata. Kolektory najlepiej sytuować  na południe.

Innym rozwiązaniem dla systemu grzewczego, zarówno całego domu jak również wody użytkowej, jest pompa ciepła. To urządzenie pozwalające na odzyskanie energii cieplnej z ziemi, powietrza lub wody. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Jej działanie polega na przesyłaniu ciepła, za pomocą sprężarki, z miejsc o niższej temperaturze do miejsc o wyższej temperaturze. Następnie energia jest kondensowana i przekazywana do ogrzewanego pomieszczenia. Podobnie jak przy zastosowaniu innych OZE, w wyborze pompy także należy kierować się faktycznymi potrzebami domowników oraz specyfiką budynku.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także rekuperator, który odzyskuje ciepło z wentylacji. Jego działanie jest bardzo proste: urządzenie ogrzewa powietrze wpływające do domu powietrzem, które wypływa z budynku. Służy zatem do ogrzewania naszego domu. Decydując się na takie rozwiązanie należy zwracać szczególną uwagę na sprawność urządzenia oraz ilość prądu, jaką zużywa.

Zarówno do działania kolektorów, rekuperatora jak również pomp ciepła potrzebny jest prąd. Można go wyprodukować samemu dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych lub przydomowej elektrowni wiatrowej.

Ogniwa fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne, PV) służą do przekształcania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą tzw. ogniw słonecznych. Aby praca ogniw była jak najbardziej efektywna, muszą one być odpowiednio zamontowane. Dzięki ogniwom produkujemy prąd elektryczny na własne potrzeby, a nadwyżki możemy odsprzedać do sieci.

Ciekawym, choć kosztownym rozwiązaniem są przydomowe elektrownie wiatrowe. Jest to technologia szczególnie warta rozważenia, gdy z lokalizacją domu związane są uciążliwe przerwy w dostawie energii z innych źródeł.

Możliwe i wskazane jest łączenie ze sobą więcej niż jednego źródła odnawialnej energii. Popularne zaczynają być rozwiązania hybrydowe czyli łączące kilka technologii w jedną. Takim rozwiązaniem są kolektory hybrydowe, łączące ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Jednocześnie podgrzewają one wodę i wytwarzają energię elektryczną. Pozwala to w bardziej optymalny i efektywny sposób wykorzystać zasoby naturalne w naszym codziennym życiu.

renewable energy 4176010 640

Do tej pory uważano, że energia z OZE jest droga i mało opłacalna, a okres zwrotu długi i niepewny. Jednak – dzięki zmianom w przepisach prawa, dotacjom oraz coraz tańszym i wydajniejszym technologiom – OZE zaczyna nabierać innego wymiaru.

Tereny wiejskie spełniają istotną rolę w procesie ochrony środowiska. Dotyczy to nie

tylko ochrony zasobów wodnych i gleb, ukształtowania krajobrazu, ale także ochrony

i zachowania różnorodności biologicznej i siedlisk. Z roku na rok wzrasta proces

eksploatacji i degradacji środowiska.

Tradycyjny krajobraz rolniczy oraz jego walory środowiskowe coraz powszechniej traktuje się za wartość wymagającą zachowania. Dlatego na tej płaszczyźnie, przestawienie się konsumentów na wsi na produkcję i eksploatację energii ze źródeł odnawialnych, może być dobrym prognostykiem na przyszłość, zwłaszcza w kwestii ochrony środowiska.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com