^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ASF - Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

Z początkiem 2023 roku zostało potwierdzone wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie województwa śląskiego. ASF wykryto u dzika pochodzącego z wypadku samochodowego.

Tym samym pragniemy przypomnieć zasady postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika. Pamiętajmy o tym, że wirus może utrzymywać się długi czas w zwłokach padłych zwierząt stąd nasza natychmiastowa reakcja jest kluczowa w eliminacji wirusa.

               JAK POSTĘPOWAĆ PO ZNALEZIENIU PADŁEGO DZIKA?

  1. Należy niezwłocznie zgłosić fakt znalezienia podłej sztuki do miejscowego powiatowego lekarza weterynarii lub też najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego, starostę, burmistrza lub wójta gminy. W zgłoszeniu należy podać orientacyjny punkt znalezienia zwłok padłego dzika, stan rozkładu i dane osobowe osoby zgłaszającej.
  2. Jeżeli istnieje taka możliwość należy oznaczyć miejsce znalezienia zwłok dzika, dzięki czemu służy mogłyby dotrzeć szybciej i sprawniej do padliny.
  3. Nie zbliżać się do zwłok i ich nie dotykać.
  4. Należy pamiętać o tym, że osoba, która miała kontakt z padłym zwierzęciem w lesie powinna po powrocie do domu zastosować wszelkie środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF – odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, wyprać odzież.
  5. Osoba, która znalazła padłego dzika przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsca, w którym utrzymywanie są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Wirus ASF nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, jednak należy pamiętać że niesie ze sobą bardzo poważne zagrożenia dla producentów trzody chlewnej.

 

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

2011 01 17 1295286280

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com