^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
5
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Regulatory wzrostu - ważne w uprawie zbóż

02

Ważną rolę w technologii uprawy zbóż odgrywają regulatory wzrostu. Wpływają na wzajemne relację między hormonami wzrostu i rozwoju: giberelinami, auksynami ,cytokininami. Gibereliny oddziaływają głównie na wczesnych fazach rozwoju zbóż. Później zaczynają dominować auksyny. Cytokininy w fazie pełni krzewienia hamują wzrost pędu głównego i pobudzają rozwój pędów bocznych. Regulatory wzrostu powodują pogrubianie tkanek źdźbeł usztywnienie, skrócenie i w rezultacie większą odporność zbóż na wyleganie.

Regulatory wzrostu dzieli się na dwie grupy: inhibitory syntezy gibereliin-hamują powstawanie fitohormonów odpowiedzialnych za wydłużenie źdźbła oraz generatory etylenu preparaty zawierające etefon.

Aby poprawnie ułożyć plan użycia regulatorów wzrostu w pszenicy oraz wiosenne nawożenie azotem należy tuż po ruszeniu wegetacji policzy obsadę,  potem drugi raz w fazie 2-3 kolanka. Liczenie wykaże czy ma sens wczesny oprysk CCC w celu dokrzewienia łanu. Wynik drugiego liczenia pomoże podjąć decyzje o dalszym skracaniu.W silnie rozkrzewionych łanach pszenicy i w rejonach o dużych wiosennych opadach należy z góry zaplanować 2-3 zabiegi.

Spośród zbóż ozimych najlepiej reaguje pszenica ozima, natomiast żyto niezależnie od typu odmiany wykształca drugą słomę, dlatego trudno jest je utrzymać w pionie do zbioru. Jęczmień ozimy wytwarza długą i wiotką słomę i słabo reaguje na chemiczne skracanie.