^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Drzewo tlenowe - drzewem przyszłości?

Drzewo tlenowe (Oxytree) powstało w hiszpańskim laboratorium. Jest to krzyżówka dwóch gatunków Paulowni. Stworzone zostało w celu zaspokojenia potrzeb dzisiejszego świata, w którym jest coraz mniej miejsca na drzewa natomiast większe zapotrzebowanie na tlen. Jednakże spora część ekologów podchodzi dość sceptycznie do sadzenia tego rodzaju drzew wspominając historię barszczu Sosnowskiego.

Oxytree do Polski trafiło pięć lat temu, już dziś sadzonki dostępne są w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Odbiorców zakupem kusi przede wszystkim szybki wzrost rośliny. Po 4 latach drzewo jest w stanie osiągnąć nawet 16 m wysokości. Dodatkowo produkuje aż 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych, jest wysoce odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne a także nadaję się w uprawie na nieurodzajnych glebach (np. piaszczystych). Okres kwitnienia wypada na przełomie kwietnia i maja, wtedy też wykazuje się ona wysoką wydajnością nektarową co czyni ją cenną rośliną miododajną.

Korzystne właściwości drzewo tlenowa znalazło również w przemyśle. Drewno jest lekkie, trwałe i wytrzymałe dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji np. instrumentów muzycznych czy też desek surfingowych. Takie drewno można pozyskać już od zaledwie 3 – letniego drzewa.

Skąd zatem te obawy ekologów przed rozprzestrzenieniem się drzewa tlenowego na naszym kontynencie, przecież wydaje się być drzewem idealnie wpasowującym do naszego trybu życia. Rośnie szybko jest wykorzystywane w przemyśle a także ma pozytywne korzyści dla środowiska.

Ekolodzy podchodzą do uprawy Oxytree dość ostrożnie wspominając sprowadzony w latach 50 XX wieku barszcz Sosnowskiego. Na początku uprawiany jako roślina paszowa później porzucona w uprawie a dziś wysoce niebezpieczna dla ludzi i zwierząt przez wydzielany sok. Problemem nie okazuje się możliwość szybkiego rozprzestrzeniania drzewa tlenowego w środowisku gdyż według naukowców jego nasiona są bezpłodne a rozmnażanie możliwe jest wyłącznie przez klonowanie w laboratorium. Okazuje się jednak że drzewo dające tyle korzyści ma również negatywny wpływ na środowisko poprzez wyjałowienie ziemi. Obserwacji takich dokonano już na plantacjach w Ameryce Południowe. Drzewo tlenowe ma także wysokie zapotrzebowanie na wodę co może powodować degradację gleby.

Jednak spośród tych wszystkich minusów najważniejsze jest to że całkowicie nowy gatunek został już wprowadzony na rynek nie poznając jeszcze wyników badań jakie są prowadzone m.in. przez botaników z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, które mają pokazać wpływ rośliny na nasze środowisko.

107854058 221932285560335 3208718886120352085 n