^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Na działkach i w ogródkach przydomowych w czerwcu

DSCF25751

Czerwiec to kolejny okres intensywnych prac w ogródkach przydomowych i działkach. Minął okres przymrozków wiosennych, więc można bez ryzyka wysiewać fasolę szparagową, ponieważ jest to roślina wrażliwa na chłody. Fasola szparagowa wymaga odpowiednio przygotowanej i przepuszczalnej, łatwo nagrzewającej się gleby. Nie powinno się ją wysiewać na glebach zacienionych, gliniastych, posiadających odczyn kwaśny. W celu przyspieszenia zbiorów możemy wykorzystać agrowłókninę. Jeżeli będziemy wysiewać odmiany tyczne, to trzeba przygotować podpory. Możemy wykorzystać to tego paliki z leszczyny. Podpory powinny być dobrze osadzone w glebie, aby nie zostały uszkodzone przez wiatr lub silne opady deszczu. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów w okresie lata, możemy ją wysiewać kilkakrotnie, co 2-3 tygodnie do 15-20 lipca.

W czerwcu wykonujemy również przerywanie warzyw korzeniowych( marchwi, buraków ćwikłowych, pietruszki, pasternaku) na grządkach, aby zapewnić sobie odpowiednio duże i niezdeformowane okazy. Na 2-3 godziny przed rozpoczęciem prac należy nawodnić rośliny w grządkach.

Posadzone w maju pomidory należy opalikować i uszczykiwać pędy boczne tzw.wilki .Uzyskany przez to dorodne owoce i zmniejszymy porażenie chorobami grzybowymi. Najlepiej prowadzić rośliny na dwa pędy, zostawiając boczny wyrastający tuż pod pierwszym gronem kwiatowym. U odmian silnie rosnących i wysokich ogławiać (przycinać) wierzchołek pędu głównego. Należy również odchwaszczać i wzruszać ziemie.

Należy pamiętać o nawożeniu roślin stosując nawozy przeznaczone do roślin warzywnych: granulaty lub płynne do podlewania i oprysków dolistnych lub sporządzone we własnym zakresie nawozy ekologiczne np. z pokrzyw czy skrzypu polnego.

W czerwcu zbieramy sałatę wysianą wczesną. Odpowiednią porą na zbiór jest wczesny ranek. Po nocy w warzywach znajduje się wysoki poziom wody. Tuż nad ziemią ścinamy kilka zewnętrznych liści, usuwany te, które są przebarwione albo uszkodzone. Resztę główki pozostawiamy na grządce. Sałata dalej będzie rosła i produkowała kolejne liście. Aby zapewnić sobie stały dostęp do tego warzywa wysiewa się ją partiami co 3 tygodnie od marca do października.

Na początku czerwca na rabatach kwiatowych zostają puste miejsca m.in. po przekwitniętych roślinach cebulowych. Cebule tulipanów powinny być wykopane po całkowitym zżółknięciu liści. Nie powinno się wykopywać cebul wcześniej ze względu na zachodzące procesy fotosyntezy. W puste miejsca po tulipanach najlepiej jest posadzić sadzonki kwiatów jednorocznych np. aksamitki, dalie, cynie. Iny sposób na zagospodarowanie pustych miejsc na rabacie kwiatowej to sadzenie bylin.

Na początku czerwca wysadzamy późne odmiany mieczyków.

IMG 20180615 105737659DSC 0500DSCF0481