^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  

Zaloguj

Ranking "Wspólnoty". Gmina Poraj ze wzrostem liczby mieszkańców

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking zmian demograficznych w latach 2004-2020. W powiecie myszkowskim ujemną tendencję zanotowały Myszków, Niegowa i Koziegłowy. Wzrost liczby mieszkańców zanotowały jedynie gminy Żarki i Poraj, która odnotowała wzrost o ponad 2 procenty.

„Zjawisko spadku liczby mieszkańców odnotowaliśmy w 1450 gminach, a odwrotne – wzrostu demograficznego – w 1027 jednostkach. Spadek demograficzny odnotowało aż 46 z 48 miast na prawach powiatu niebędących stolicami wojewódzkimi. Natomiast wśród gmin wiejskich obserwujemy niemal równowagę – 789 jednostek ze spadającą oraz 744 gminy z rosnącą liczbą mieszkańców. Wśród gmin szybko tracących mieszkańców (powyżej 10 proc. w okresie 2004–2020) dominują gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec” – napisali autorzy raportu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Jak wypada powiat myszkowski? Różnice widać w poszczególnych gminach. Najwięcej zyskała gmina Żarki (3,63%), co plasuje ją na 496. miejscu na 1532 gminy (im wyżej w zestawieniu, tym wskaźnik procentowy jest niższy). Gmina Poraj odnotowała wzrost liczby ludności o 2,03 %. Reszta gmina z naszego powiatu odnotowały spadek. Najwięcej straciło Miasto Myszków (-5,32 %), natomiast Niegowa (-4,06%) i Koziegłowy (-0,75%) odnotowały spadek.

Wśród sąsiednich gmin Miasto Częstochowa (-12,30%), Poczesna (+1,37%), a Kamienica Polska (-1,27%).

Szczegółowe dane dotyczące aktualnej liczby mieszkańców miejscowości, powinniśmy poznać już w styczniu, kiedy to poznamy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

 

RANKING

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com