^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

"Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy"

Konkurs - „Historie ze starej fotografii”

W ramach projektu ,,Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy II"  realizowanego przez Miejsko- Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach został przeprowadzony konkurs, który  skierowano do mieszkańców poszczególnych sołectw w Gminie Koziegłowy.  Celem konkursu było  ukazanie poprzez stare fotografie obrzędów i uroczystości rodzinnych, życia codziennego i odświętnego mieszkańców,  dziedzictwo kulturowe  oraz muzykantów i kapele. Dokumentacja fotograficzna pozwoliła  na poszerzenie wiedzy o dziejach regionu, poznanie historii własnej miejscowości i jej mieszkańców. Do konkursu przystąpiło 21 sołectw, dostarczając łącznie 261 zdjęć.

Komisja konkursowa w składzie :

- Marcin Skabek, grafik, fotograf,

- Marzena Kosela, specjalista d/s etnografii z ROK w Częstochowie

- Leonard Jagoda, prezes Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy

po zapoznaniu się z dokumentacją fotograficzną dostarczoną przez sołectwa w oparciu o Regulamin konkursu postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia pieniężne dla:

Sołectwo  Nowa Kuźnica  I miejsce - za zdjęcie z roku 1978 przedstawiające mieszkańców wsi w czasie żniw.

Sołectwo Pińczyce II miejsce - za zdjęcie z roku 1939 przedstawiające wiejski zespół muzyczny

Miasto Koziegłowy  III miejsce - za zdjęcie z lat 30-XX wieku, przedstawiające rodzinę Heleny i Adama Jakubczyków z dziećmi.

Wyróżnienie otrzymały:

 Sołectwo Stara Huta- za zdjęcie z lat 70- tych XX w przedstawiające zespół muzyczny REGENTY

 Sołectwo Lgota Górna - za zdjęcie z 1936 roku przedstawiające członków OSP z Lgoty Górnej

Sołectwo Rzeniszów - za zdjęcie z 1964 roku przedstawiające orkę w polu.

Nagrodzone zdjęcia  wraz ze zdjęciami rekomendowanymi przez jury  zostały  zaprezentowane  na wystawie plenerowej podczas Dożynek Powiatowo- Gminnych 29 sierpnia w Koziegłowach.  W czasie uroczystości dożynkowych przekazano  symboliczne  bony  pieniężne dla nagrodzonych  i wyróżnionych sołectw. 

Mieszkańcy Gminy z niecierpliwością wyczekiwali na prezentację zdjęć. Przygotowana wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie. Na 56 planszach umieszczono łącznie  77  zdjęć z wszystkich sołectw biorących udział w konkursie. Pokazuje  życie mieszkańców od lat 30- tych do  lat 80- tych       XX wieku.  To historia zatrzymana w kadrze, historia piękna, bo nasza, ukazująca mieszkańców w życiu codziennym, przy pracy, pośród rodziny i znajomych, podczas ważnych uroczystości. Zaprezentowane fotografie wywołują wiele wspomnień i wzruszeń wśród odbiorców. Przywołują wspomnienia  osób, spotkań, zabaw. Wywołują łzy wzruszenia, gdyż są tam osoby, które tworzyły historię gminny.

Wszystkie dostarczone zdjęcia zostały zarchiwizowane i stanowią  swoistą dokumentację fotograficzną,  którą będzie można wykorzystać przy kolejnych działaniach nawiązujących do dziejów Gminy i Miasta Koziegłowy.

Konkurs Historie ze starej fotografii jest realizowany w ramach zadania Historie nieznane a bliskie w Gminie Koziegłowy II, które otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego  przez Centrum Inicjatyw Lokalnych ODL w Zawierciu i Gminę Koziegłowy.

Źródło: MGOKP w Koziegłowach

 

Konkurs 1Konkurs 2Konkurs 4