^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XIII ŚWIĘTO CIULIMU-CZULENTU - LELÓW 21-23 SIERPNIA 2015r.

 

Już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie zaprasza na XIII  Święto Ciulimu-Czulentu, które odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia 2015r.

 

 

     „Święto Ciulimu - Czulentu” – to Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej , który jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal „Święto Ciulimu - Czulentu” przypomina  wspólną historię Polaków i Żydów, pokazuje przenikanie się kultur, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

     W ramach tego festiwalu prezentowania jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska, przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Unikatową wartością tego festiwalu jest uczestniczenie w nim chasydów związanych z Lelowem przez urodzonego i pochowanego tutaj mistrza, cadyka Dawida Bidermana.                                                                                                                        

„Święto Ciulimu – Czulentu” organizowane  od 2003 r. w Lelowie, jest spotkaniem dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. W święcie uczestniczy zarówno społeczność gminy Lelów i gmin okolicznych, jak i znaczna liczba turystów przyjeżdżających na tę imprezę z całego kraju.
„Święto Ciulimu – Czulentu” otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawy „Ciulim lelowski” i „Czulent lelowski” otrzymały certyfikat potrawy regionalnej.
„Ciulim lelowski” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii „gotowe dania i potrawy".

 

Serdecznie zapraszamy !!!

 

swieto ciulimu

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com