^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi 2024 - Planeta vs. Tworzywa sztuczne

1460x616

Już po raz 54 obchodzimy globalne ekologiczne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Ziemi. Bieżący rok przebiega pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne, któremu przyświeca myśl położenia kresu produkcji plastiku dla zdrowia ludzkiego jak i planetarnego, domagając się 60% redukcji produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych do 2040 roku. Również w trosce o następne pokolenia należy dążyć do przyszłości wolnej od plastiku.

Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi stały się pewną „plagą”, problemem światowym, który niszczy środowisko, zmniejsza różnorodność biologiczną, zwiększa globalne ocieplenie, a także niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia ludzkiego. Tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem środowiskowy, zagrażający zdrowiu, ponieważ rozkładając się na mikroplastiki, uwalniają toksyczne chemikalia do naszych źródeł żywności i wody. Zanieczyszczają glebę, trafiają do rzek i oceanów. Ponadto krążą w powietrzu, którym oddychamy. Aktualne dane wykazują wzrost produkcji plastiku o ponad 300 milionów ton rocznie. W ciągu ostatniej dekady wyprodukowano więcej plastiku niż w całym ubiegłym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby powstrzymać ten niezdrowy trend, zredukować produkcję tworzyw sztucznych zgodnie z założeniami 60X40. Coroczne wydarzenie jest doskonałą okazją do promowania powszechnej świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia, związanych z wyrobem plastiku i przyczynia się do międzynarodowej dyskusji na temat zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i jego przyczyn. Ma również na uwadze wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego inwestowania w innowacyjne technologie i proekologiczne materiały w celu zbudowania świata wolnego od plastiku.

Powyższy problem dotyczy każdego z nas, dlatego stale zdobywaj wiedzę w tym obszarze. A co możesz zrobić już dzisiaj?

  • 1. Korzystaj z przedmiotów wielokrotnego użytku. Na zakupy zabierz torbę płócienną, ekologiczną. W ubiegłym roku wyprodukowano 500 miliardów plastikowych toreb na całym świecie. Wiele z nich wykorzystano tylko kilka minut, by potem ich dalsze „życie” trwało od kilkudziesięciu do kilkuset lat.
  • 2. Zabierz ze sobą zapasowy zestaw sztućców np. udając się do lokalu gastronomicznego. Jednorazowe sztućce są głównym źródłem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, z czego większości nie można poddać recyklingowi!
  • 3. Ogranicz zakup nowej odzieży. Inwestuj w ubrania dobre gatunkowo, które posłużą na dłużej. Wybieraj ubrania, których naprawdę potrzebujesz, z naturalnych włókien zamiast z materiałów syntetycznych.
  • 4. Myśl ekologicznie!

Zjednoczmy się w naszych wysiłkach na rzecz ochrony Ziemi dzisiaj i dla przyszłych pokoleń. Razem możemy wywrzeć znaczący wpływ i stworzyć bardziej zrównoważony świat!

Więcej informacji na: https://www.earthday.org/earth-day-2024/

 

Źródło: /www.gov.pl/web/wsse

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com