^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Miesiąc styczeń, czas do życzeń

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok,
żeby się wam rodziła kapusta i groch,
Bób jak chodoki, zimnioki jak pnioki,
A i proso, żebyście nie chodzili koło pieca boso!
Pszenica jak rękawica,
A jęczmień jak koń.
I wyczka żebyście mieli pięknego konicka.
życzę zdrowia i szczynścio,
Całemu domowi,
Kurze i kogutowi.
I żeby się rodziło, mnozyło
W każdym kątku po dzieciątku,
a na piecu troje.
I żebyście mieli,
jak w niebie anieli.
Winsuje, winsuje i winsować nie przestane aż scodroka dostane!
Treść tych życzeń trudno przełożyć na dzisiejsze czasy. Tak jak z wyką i koniem, teraz życzymy raczej dobrego samochodu z dużą ilością koni, ale mechanicznych. Mało kto też sieje proso, pszenice czy jęczmień. Więc co możemy z nimi zrobić? Pielęgnować i nie zapominać, modernizować i życzyć sobie i innym tego co najlepsze na Nowy Rok, zdrowia, radości, pomyślności, spełnienia marzeń i Bożego Błogosławieństwa. Tego życzę i ja wam.
STYCZEŃ to niezwykły miesiąc, w którym styka się stary rok z nowym rokiem. Miesiąc ten ma 31 dni. Styczeń jest przeważnie lodowaty, a z mrozu lubi rzeźbić białe kwiaty.Styczeń to miesiąc, w którym lubimy wyznaczać sobie cele, postanowienia. Styczeń to miesiąc szaleństw na śniegu (jeśli zima dopisze). Styczeń to miesiąc, w którym przeżywamy wzruszające, rodzinne chwile podczas Dnia Babci i Dziadka z niby zwykłymi, a jednak niezwykłymi osobami.
Styczniowe przysłowia:
„Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa ani bok”
,,Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”
,,Gdy styczeń z mgłą chodzi, mokrą i wczesną wiosnę zrodzi”
,,Miesiąc styczeń – czas do życzeń”
,,Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony”
,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”
W styczniu rozpoczyna się Karnawał
Karnawał to okres od Trzech Króli do Środy Popielcowej, w którym urządzane są zabawy i bale. W Polsce nazywany jest też zapustami. Dawniej w czasie jego trwania bawiono się na kuligach, maskaradach, tanecznych zabawach. Na wsiach do tradycji należało przebieranie się ludzi w stroje zwierząt, którzy chodzili ze śpiewem od domu do domu i częstowano ich smakołykami. W miastach kolorowe taneczne korowody wychodziły na ulicę i porywały do tańca przechodniów. Bogata szlachta natomiast bawiła się na wystawnych balach i kuligach urządzanych z wielką fantazją. Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się ich wszystkie marzenia i każdy smyk na krótką chwilę może wcielić się w ulubioną postać z bajki.

kartka

Wielu z nas ma jeszcze przed oczami wiele wspaniałych karnawałowych wspomnień i wesoły gwar panujący podczas spotkań. Nikt z nas rok temu nie myślał, że świat tak diametralnie zmieni się na przełomie 2020 roku.
Niestety, w chwili obecnej muszą wystarczyć nam piękne wspomnienia wspólnie spędzanych chwil i mnóstwo fotografii oraz publikacje, w których można znaleźć pyszne przepisy Gospodyń działających w Kołach Gospodyń Wiejskich,Klubach Seniorów i Stowarzyszeniach. Nie marnujmy tych wspomnień,tych tradycji np. Żywieckich Godów czy Niegowskich Misiów, ale przekazujmy je w opowieściach naszym dzieciom i wnukom. Dzwońmy lub wysyłajmy maile do sąsiadek i koleżanek przypominając ciekawy przepis np.na pączki, karnawałowe faworki,róże" a może napiszmy list od serca z pozdrowieniami."

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"JPII

indeksZ

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com