^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Miesiąc styczeń, czas do życzeń

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok,
żeby się wam rodziła kapusta i groch,
Bób jak chodoki, zimnioki jak pnioki,
A i proso, żebyście nie chodzili koło pieca boso!
Pszenica jak rękawica,
A jęczmień jak koń.
I wyczka żebyście mieli pięknego konicka.
życzę zdrowia i szczynścio,
Całemu domowi,
Kurze i kogutowi.
I żeby się rodziło, mnozyło
W każdym kątku po dzieciątku,
a na piecu troje.
I żebyście mieli,
jak w niebie anieli.
Winsuje, winsuje i winsować nie przestane aż scodroka dostane!
Treść tych życzeń trudno przełożyć na dzisiejsze czasy. Tak jak z wyką i koniem, teraz życzymy raczej dobrego samochodu z dużą ilością koni, ale mechanicznych. Mało kto też sieje proso, pszenice czy jęczmień. Więc co możemy z nimi zrobić? Pielęgnować i nie zapominać, modernizować i życzyć sobie i innym tego co najlepsze na Nowy Rok, zdrowia, radości, pomyślności, spełnienia marzeń i Bożego Błogosławieństwa. Tego życzę i ja wam.
STYCZEŃ to niezwykły miesiąc, w którym styka się stary rok z nowym rokiem. Miesiąc ten ma 31 dni. Styczeń jest przeważnie lodowaty, a z mrozu lubi rzeźbić białe kwiaty.Styczeń to miesiąc, w którym lubimy wyznaczać sobie cele, postanowienia. Styczeń to miesiąc szaleństw na śniegu (jeśli zima dopisze). Styczeń to miesiąc, w którym przeżywamy wzruszające, rodzinne chwile podczas Dnia Babci i Dziadka z niby zwykłymi, a jednak niezwykłymi osobami.
Styczniowe przysłowia:
„Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa ani bok”
,,Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”
,,Gdy styczeń z mgłą chodzi, mokrą i wczesną wiosnę zrodzi”
,,Miesiąc styczeń – czas do życzeń”
,,Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony”
,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”
W styczniu rozpoczyna się Karnawał
Karnawał to okres od Trzech Króli do Środy Popielcowej, w którym urządzane są zabawy i bale. W Polsce nazywany jest też zapustami. Dawniej w czasie jego trwania bawiono się na kuligach, maskaradach, tanecznych zabawach. Na wsiach do tradycji należało przebieranie się ludzi w stroje zwierząt, którzy chodzili ze śpiewem od domu do domu i częstowano ich smakołykami. W miastach kolorowe taneczne korowody wychodziły na ulicę i porywały do tańca przechodniów. Bogata szlachta natomiast bawiła się na wystawnych balach i kuligach urządzanych z wielką fantazją. Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się ich wszystkie marzenia i każdy smyk na krótką chwilę może wcielić się w ulubioną postać z bajki.

kartka

Wielu z nas ma jeszcze przed oczami wiele wspaniałych karnawałowych wspomnień i wesoły gwar panujący podczas spotkań. Nikt z nas rok temu nie myślał, że świat tak diametralnie zmieni się na przełomie 2020 roku.
Niestety, w chwili obecnej muszą wystarczyć nam piękne wspomnienia wspólnie spędzanych chwil i mnóstwo fotografii oraz publikacje, w których można znaleźć pyszne przepisy Gospodyń działających w Kołach Gospodyń Wiejskich,Klubach Seniorów i Stowarzyszeniach. Nie marnujmy tych wspomnień,tych tradycji np. Żywieckich Godów czy Niegowskich Misiów, ale przekazujmy je w opowieściach naszym dzieciom i wnukom. Dzwońmy lub wysyłajmy maile do sąsiadek i koleżanek przypominając ciekawy przepis np.na pączki, karnawałowe faworki,róże" a może napiszmy list od serca z pozdrowieniami."

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości"JPII

indeksZ

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com