^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

12 grudnia święto Gwiazdy betlejemskiej-poinsecji

  Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska od wielu lat w Polsce jest uznanym atrybutem świąt i symboli bożonarodzeniowych.Nadchodzi już czas jej kupowania aby w nadchodzące święta zdobiła wnętrze naszego mieszkania ,biura czy kościoła parafialnego. Tak naprawdę poinsecja nosi botaniczną nazwę wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) i pochodzi z Ameryki Południowej.Poinsecja – to druga nazwa tej rośliny. Pochodzi od nazwiska ambasadora USA w Meksyku J. R. Poinsetta, z zamiłowania botanika, który w 1925 r. sprowadził ją do swego ogrodu w Charleston. W Polsce ta meksykańska piękność uprawiana jest głównie z myślą o świętach. Warto jednak wiedzieć, że poinsecja ma swoje oficjalne i międzynarodowe święto - Dzień Poinsecji obchodzimy 12 grudnia Pamiętajmy, że poinsecja jest rośliną trującą! Uważajmy zwłaszcza na jej mleczny sok, który wypływa z tkanek, po ich skaleczeniu. Może zaszkodzić i dorosłym, i dzieciom, i zwierzętom.Własnoręcznie przygotowane stroiki wniosą do wnętrza ciepły i przytulny klimat. Stół na Boże Narodzenie możemy udekorować uroczymi mini gwiazdami betlejemskimi lub postawić na mocny akcent w postaci rośliny pokaźnych rozmiarów.Jeśli do stroików na świąteczny stół używamy cięte gwiazdy betlejemskie, to pamiętajmy by końce łodyg zanurzyć na kilka sekund we wrzątku lub potrzymać nad płomieniem świecy - zapobiegnie to wypływaniu mlecznego soku.Poinsecja jest jedną z najbogatszych w gatunki i odmiany rośliną. Ma ich prawie 2 tysiące. Jej ozdobne „kwiaty" mogą być też białe, różowe, kremowe, łososiowe lub brązowo-fioletowe. Ostatnio pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami lub z przykwiatkami pofałdowanymi. Niestety, dość szybko po świętach przylistki tracą swoją barwę.

kilka rad:

1.Gdzie kupujemy gwiazdę betlejemską

Poinsecję lepiej kupić w kwiaciarni, niż na targowisku, bo stojąc długo na zewnątrz temperaturze niewiele powyżej 0 st. C, roślina mogła się nadmiernie przechłodzić. Z pewnością się o tym przekonamy, gdy po przyniesieniu jej do domu, roślina zgubi liście. Zdecydowanie odradzam kupowanie gwiazdy od sprzedawców chodnikowych w mroźny dzień!

2. Jak chronimy przed mrozem poinsecję

Kupując poinsecję w kwiaciarni, poprośmy o staranne zapakowanie jej w papier. Jeśli jest duży mróz, poprośmy o dodatkową warstwę papieru, nawet, jeśli przenosimy roślinę parę kroków do samochodu, czy autobusu. W domu pozostawmy ją na pewien czas w okryciu, by stopniowo przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.

3.Gdzie postawić w domu gwiazdę betlejemską

W mieszkaniu ustawmy naszą gwiazdę na parapecie, a jeśli ma zdobić stół, postarajmy się, by docierało do niej jak najwięcej światła.
4. Jaka temperatura jest najlepsza dla poinsecji

Poinsecja będzie kwitła długo, jeśli w domu nie jest zbyt gorąco (uwaga na sąsiedztwo kaloryfera!). Najbardziej odpowiada jej temperatura 18-22 st. C. Chrońmy kwiatek przed zimnymi podmuchami z otwartego okna, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie.

5. Jak podlewamy poinsecję

Pilnujmy, by podłoże w doniczce nie przeschło nawet na jeden dzień, bo roślina wówczas straci liście. Sprawdzajmy jego wilgotność palcem, bo nie może być tez zbyt mokre. Najlepiej, gdy jest stale lekko wilgotne.

6. Jak nawozimy poinsecję

Naszą gwiazdę można zasilić, ale tylko tzw. nawozem zimowym (zawierającym mało azotu). Nie wytworzy wprawdzie teraz nowych kwiatów, ale dłużej zachowa intensywne kolory.

Latem, gdy poinsecja rośnie, stosujemy nawóz dla gatunków kwitnących lub uniwersalny dla domowych.

7. Gwiazda betlejemska choroby

Sprawdzajmy, czy na liściach lub w kwiatostanie nie dzieje się nic złego - czy nie żerują na niej mszyce, bądź wełnowce (białe "kłębuszki waty"). Mogą się też "zagnieździć" tarczniki - wówczas na pędach i liściach widać małe tarczki, a roślina jest lepka. W takich wypadkach stosujemy np. Substral na mszyce lub inny preparat o systemicznym działaniu (czyli wnikający do tkanek roślinnych).

8. Gwiazda betlejemska po kwitnieniu

Gdy poinsecja straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. W okresie, gdy intensywnie rosną (wiosną), podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych.

9. Jak pielęgnujemy latem poinsecję

Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest całą zielona. Nadal podlewamy ją w taki sposób, by miała lekko wilgotne podłoże. Nawozimy odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni.

poinsecja kwiat boze narodzenie
10.Co zrobić by gwiazda betlejemska powtórnie zakwitła

Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów - wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni (w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin). Łatwo ten cykl zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy -wtedy może nie zakwitnąć. Jesienią gwiazdę można więc ustawić za grubą zasłonką, która odzieli ja od świateł lamp. Dlatego tylko cierpliwi i wytrwali doczekają się ponownego kwitnienia tej rośliny. Zawsze można jednak za rok kupić nową.Pamiętajmy aby dzieci nie dotykały rośliny.

gwiazda betlejemska czyli poinsecja

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com